Autor: Archidiecezja Łódzka
Święto Muzyki 2020

Kochani Bracia i Siostry Muzycy Kościelni!

Przyjmijcie serdeczne pozdrowienia od Tronu Jasnogórskiej Pani.

Rok 2020 przeżywamy pod hasłem: Wezwani na ucztę Baranka. Tegoroczne świętowanie – z powodu panującej epidemii – ma inny charakter. Epidemia mocno zweryfikowała nasze życie i wiarę. Bóg jednak przychodzi jako ten, który leczy nasze choroby i słabości. Kiedy uczestniczymy w Eucharystii, Chrystus zabiera nam lęk przed śmiercią, która została pokonana przez Jego chwalebną mękę, śmierć i zmartwychwstanie: Nic by nam bowiem nie przyszło z daru życia gdybyśmy nie zostali odkupieni (Exsultet). Chrystus w Kafarnaum powiedział: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. […] Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (zob. J 6, 53–58).

Epidemia sparaliżowała posługę wielu naszych zespołów, ale nie oddzieliła nas od Boga. Św. Paweł mówi: Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? (zob. Rz 8, 18-37).

W dawaniu świadectwa wiary patronuje nam św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki i śpiewu kościelnego, która jest jasnym drogowskazem w naśladowaniu Chrystusa i w pełnieniu Jego woli. W jej liturgiczne wspomnienie, Duszpasterze Muzyków Kościelnych zapraszają i zachęcają, aby ten czas przeżywać w sposób duchowy, a tam, gdzie to jest możliwe również we wspólnocie Kościoła. Dziękujmy Panu Bogu za piękno posługi muzyka kościelnego! Pogłębiajmy też naszą osobistą relację z Chrystusem, bo od niej zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia i posługiwania w Kościele.

W tym roku dziękujemy Panu Bogu za życie i świadectwo wiary śp. Stefana Stuligrosza, obchodząc 100. rocznicę jego urodzin. Prośmy, aby Pan prowadził nas – tak jak jego – drogą dojrzałej wiary. Wdzięcznym sercem wspominamy śp. ks. prof. Ireneusza Pawlaka, ks. dr. Piotra Dębskiego, prof. Juliusza Łuciuka i innych muzyków kościelnych, prosząc, aby z Chrystusem zmartwychwstałym mieli radość wieczną. Serdeczną pamięcią oganiamy chorych muzyków kościelnych, modląc się, aby Pan przyszedł im z pomocą.

Życzę wszystkim Duszpasterzom oraz Muzykom kościelnym głębokiego zjednoczenia z Chrystusem. 22 listopada w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 8.00 odprawię Mszę św. za wszystkich Muzyków Kościelnych w Polsce.

Już dziś zapraszam na XII Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych, która odbędzie się na Jasnej Górze 13 listopada 2021 r.

Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas wszystkich płaszczem swojej opieki!

Z modlitwą

O. Nikodem Kilnar OSPPE