Autor: red. Agata Gwizdała / Sebastian Szwajkowski
Wyświetleń: 981
Pamiętamy! - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Udostępnij

Dziś przypada 75-ta rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Po raz piętnasty obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W obchodach rocznicowych w Oświęcimiu weźmie udział około dwustu byłych więźniów obozu. To ich głosy - są dziś najważniejsze w dyskusji o najtrudniejszej historii XX wieku. Uroczystości odbywają się też w Łodzi, gdzie zorganizowano X Dni Pamięci.

Modlitwa, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów i zniczy - w ten sposób na Stacji Radegast w Łodzi obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowiony on został na pamiątkę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

To właśnie ze Stacji Radegast wywożono ludność żydowską do komór gazowych Auschwitz-Birkenau. Hołd ofiarom złożył między innymi rabin Łodzi Dawid Szychowski.

- W takich okolicznościach czuję wielki smutek. Chcemy bez pompatycznych słów ocalić od zapomnienia to co się stało, aby się nigdy nie powtórzyło. Trudno w ogóle pojąć, że człowiek mógł zgotować drugiemu taki los - mówi Katarzyna Andrejew ze stowarzyszenia "Dzieci Holokaustu".

Co roku, 27 stycznia w Łodzi, jest także początkiem Dni Pamięci. To cykl wydarzeń edukacyjnych i artystycznych, które przybliżać mają tragiczną historię Holocaustu kolejnym pokoleniom.

W kolejnych dniach zaplanowano między innymi dyskusję pod hasłem „Pamięć zagłady”, pokaz animowanego filmu „Egzekucja Pamięci”- to w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.  W środę i kolejny poniedziałek w Teatrze Jaracza zagrają muzycy związani z kulturą żydowską.

Na zakończenie Dni Pamięci - 3 lutego uczniowie łódzkich szkół wezmą udział w warsztatach teatralnych i lekcjach muzealnych w lokalnych instytucjach kultury. W Łodzi przed wojną mieszkało przeszło 200 tysięcy Żydów. Na terenie Litzmannstadt Ghetto znajdującego się na terenie miasta uwięziono przeszło 160 tysięcy.

Wśród ocalałych, nadal żyjących świadków historii są również ci, którzy oprócz Auschwitz - przeżyli także Lizmannstadt Ghetto. Leonowi Weintraubowi udało się wydostać z Auschwitz, nie został zauważony przez strażników i dołączył do transportu do innego obozu. Z kolei Marian Turski podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku przeżył marsz śmierci więźniów z Auschwitz.


Tekst: red. Agata Gwizdała - Radio Łódź
Foto: Sebastian Szwajkowski - Radio Łódź

Udostępnij