Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych

- Bądźmy niezłomni w wierności wartościom, które wynieśliśmy z naszych domów. Pielęgnujmy je i przekazujmy je następnym pokoleniom! – apelował ksiądz biskup Ireneusz Pękalski podczas Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze z okazji Narodowego Dnia  Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W homilii ksiądz biskup odwołując się do czytania z Księgi Machabejskiej zauważył, że tekst ten można – w całej pełni odnieść do Żołnierzy, których nazwano kiedyś Wyklętymi, a lepiej mówić o nich, że są Niezłomnymi. Nie poddali się sowietyzacji naszej Ojczyzny. Pozostali wierni ideałom, w jakich wzrastali w swoich domach, wychowywani w poczuciu odpowiedzialności za Ojczyznę przez swoich rodziców, nauczycieli wychowawców i przez kapłanów tamtych czasów. – zaznaczył biskup.

- Dobrze, że takie wartości są przypominane naszej młodzieży – podkreślił kaznodzieja i przypomniał, że organizowane dziś w różnych częściach Polski konkursy i olimpiady historyczne, które mają na celu przybliżyć młodym losy Żołnierzy Niezłomnych i historię Państwa Polskiego są niezwykle ważne. Chodzi o to – by ofiara ich życia przyniosła owoc i nie poszła na marne. Żebyśmy tym wartościom, którym oni służyli, byli dzisiaj wierni.- dodał.

- Myślę, że można Żołnierzy Niezłomnych także w jakiś sposób objąć myślą i sercem, gdy gdziekolwiek staje się przed grobem nieznanego żołnierza. – zachęcał Pasterz.

1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Jednakże była to już wcześniejsza inicjatywa ś. p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To polskie święto państwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.