Archidiecezja Łódzka
10-lecie Dzieci Światłości
09:27 | 22.06.2014 | Wyświetleń: 906

O. Daniel Ange i abp Jean Legrez OP byli 21 czerwca głównymi gośćmi obchodów 10-lecia Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości”. Spotkanie zakończyło się wieczorem uwielbienia w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi.

Jubileusz rozpoczął się mszą świętą w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Eucharystii przewodniczył abp Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki. „Chrześcijanin to człowiek, który widzi Chrystusa, słucha Chrystusa, wierzy Chrystusowi i decyduje się zawierzyć mu na całe swoje życie. Przez to staje się dzieckiem światłości” – mówił we wstępie do liturgii. „Łódzka szkoła pomaga w osiągnięciu dojrzałości chrześcijańskiej, rozeznaniu życiowego powołania, by potem uczynić z nich świadków Chrystusa wobec świata” – podkreślał.

Homilię wygłosił abp Jean Legrez OP, ordynariusz diecezji Albi. „Możemy razem dziękować Bogu za ten dar, który Pan uczynił Kościołowi, ten dar, którym jest osoba Jana Pawła II. Myślę, że ta szkoła powstała, bo o. Daniel Ange został poruszony jego nauczaniem, w którym prosił, by młodzi byli ewangelizatorami młodych” – mówił abp Legrez.

W liturgii uczestniczył także o. Daniel Ange. Założyciel francuskiej szkoły Jeunesse-Lumiere podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność polskiej filii, zaczynając od emerytowanego metropolity łódzkiego, abpa Ziółka. „Arcybiskup zaangażował się, by pomóc tej małej szkole, zanim się ona urodziła. To było wielkie zawierzenie” – podkreślał o. Ange. „Szkoła jest po to, by formować odważnych wojowników, których zadaniem nie jest ochrona jakiegoś narodu od innego narodu, ale by uratowali naszą wolność – wolność bycia Dziećmi Bożymi”- podkreślał charyzmatyczny kapłan.

Kolejnym punktem jubileuszu była ewangelizacja uliczna. Absolwenci szkoły „Dzieci Światłości” podzielili się na 2- lub 3-osobowe grupy i podchodzili do łodzian spacerujących ulicą Piotrkowską i w okolicach Manufaktury. Zachęcali do wspólnej modlitwy, czytania Pisma Świętego i udziału w wieczorze uwielbienia, który zaplanowany był tego dnia w kościele Zesłania Ducha Świętego.
Podczas wieczoru o. Ange wygłosił konferencję „Chrześcijanin to człowiek radosnej Ewangelii”, w której żywiołowo tłumaczył skąd ludzie wierzący mogą czerpać radość i jak przekazywać ją innym.

Katolicka Szkoła Kontemplacji Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości” jest filią działającej na południu Francji szkoły Jeunesse-Lumiere. Istnieje od 2004 roku, a powstała dzięki determinacji jednej z polskich absolwentek szkoły-matki.
Opiekunem duchowym polskich „Dzieci Światłości” jest od początku istnienia ks. Grzegorz Korczak. „To dla mnie wielka radość, że szkoła doczekała się tak pięknego jubileuszu” – mówi ks. Korczak. „Radością jest dla mnie grono 90 absolwentów, wśród których znajduje się dwóch diakonów, 5 osób konsekrowanych we wspólnotach zakonnych, kilkanaście małżeństw i dwadzieścioro dzieci” – wylicza opiekun łódzkiej szkoły. „Staramy się mieć kontakt z absolwentami, ale nie jest to takie proste, bo niektórzy z nich są cudzoziemcami” – dodaje.
Celem szkoły jest pomoc w osiągnięciu dojrzałości chrześcijańskiej, wspieranie rozeznania własnego powołania i formowanie młodych ewangelizatorów młodzieży. Formacja trwa od października do czerwca. W Łodzi zajmują się nią kapłan i absolwenci „Dzieci Światłości”.

Szkołę Jeunesse-Lumiere założył o. Daniel Ange w 1984 roku. Arcybiskup Albi uznał ją 10 września 1994 roku jako prywatne stowarzyszenie wiernych. 20 lat później powstała pierwsza filia, właśnie w Łodzi. Kilka lat temu rozpoczęła także działalność filia włoska (w pobliżu Florencji).(ŁG)