Autor:
Salezjanie świętowali ze swoim patronem

Obchody święta zaczęły się już rano. Nie było normalnych lekcji, tylko spotkania z wychowawcami, warsztaty, spotkanie misyjne i prelekcja o wolontariacie.
Przed południem do szkoły przy ul. Wodnej przyjechał abp Marek Jędraszewski. Najpierw obejrzał dramę "Błogosławiona", przygotowaną przez uczniów ze szkolnego teatru, a mówiącą o stworzeniu świata i Matce Bożej. Potem było tradycyjne salezjańskie "słówko".
Ukoronowaniem spotkania była msza święta. Razem z metropolitą łódzkim ofiarę sprawowali m.in. ks. Sławomir Łubian (inspektor warszawskiej Inspektorii Salezjańskiej), ks. Julian Dzierżak (dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich) i łódzcy salezjanie.

Abp Jędraszewski mówił w homilii o św. Pawle i św. Janie Bosko. "»Radujcie się zawsze w Panu, jeszcze raz powtarzam - radujcie się!«. Święty Paweł te słowa pisał będąc w więzieniu, za to, że głosił innym nauki Jezusa. Znalazł się niejako w sytuacji dramatycznej, gdyż nie wiedział, czym jego pojmanie się skończy. Mimo wszystko trwał w wierze i miłości do Chrystusa. Chciał podkreślić, że chrześcijanin to człowiek mający w sobie wewnętrzną radość, niezależnie od okoliczności. Ta siła i radość wynika z przekonania, że jest dzieckiem Bożym" – mówił metropolita łódzki.
Na św. Pawle wzorował się ksiądz Bosko. "Przygarniał dzieci, które często były z dala od Boga. Chciał w ich oczach zobaczyć radość, niezależnie od sytuacji, w jakiej przyszło im żyć" - przypominał pasterz Kościoła w Łodzi. Zachęcał też uczniów, by za przykładem patrona swojej szkoły wyróżniali się "wyrozumiałą łagodnością", czyli umieli właściwie oceniać drugich, potrafili właściwie patrzeć na dobro i zło, nikogo nie odtrącali oraz umieli pochylić się nad drugim człowiekiem i pomóc mu w potrzebie. Apelował do całej społeczności szkolnej, by bezgranicznie zaufała Bogu. "Chrześcijanin to człowiek zawierzenia i modlitwy. Uczyńcie z tego cel waszego wewnętrznego dążenia, niech wam na tym szczególnie zależy. Pozwólcie, by wychowawcy w tym wam pomagali. To jest niesamowity przykład wychowania, jakie znajdujemy u świętego Pawła, a który kilka wieków później zastosował w swej pracy ksiądz Bosko" – mówił abp Jędraszewski. Podkreślał, że wspólnota salezjańska liczy dzisiaj ponad 16 tysięcy księży i braci oraz kilkaset instytucji, szkół i zakładów na świecie. "Wszystkie one powstały dzięki pracy i wsparciu księdza Bosko. Te wielkie dzieła, w których wy też uczestniczycie, choć trochę przyczyniają się do zmiany naszego świata na lepsze" – podsumował metropolita łódzki.

Czwartkowe spotkanie było jednym z elementów obchodów 90-lecia Wspólnoty Salezjańskiej w Łodzi. Rozpoczęły się one w czerwcu 2012 r. "Świętem Młodych", a zakończą tymże w czerwcu 2013 r. 6-7 czerwca do Łodzi przyjadą relikwie św. Jana Bosko. Będzie to punkt kulminacyjny salezjańskich obchodów rocznicowych.