Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1588
Ks. kan. Stanek do kapłanów na 15-lecie kapłaństwa: Miłość w kapłaństwie jest twórcza przez naszą posługę!
Udostępnij

- Święty Maksymilian Kolbe mówił – tylko Miłość jest twórcza! Kiedy się w tej Miłości rozpłyniemy, kiedy się Jej oddamy do końca, to wszystko co czynimy na naszych drogach będzie twórcze, pełne i będzie Boże. Drodzy jubilaci życzę wam tego, żebyście o tym pamiętali i dziś, i byście przypomnieli sobie o tym przy jubileuszu 50-lecia kapłaństwa, że Miłość w kapłaństwie jest twórcza przez naszą posługę! – mówił ks. kan. Ryszard Stanek.

15 lat temu – 6 czerwca 2009 roku – łódzkiej bazylice archikatedralnej pw.  św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek, metropolita łódzki wyświęcił 9 diakonów – absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Jubileusz 15 lat kapłaństwa duchowni świętowali w środę 12 czerwca br. w Sanktuarium Świętego Maksymiliana Kolbego w Pabianicach. Mszy świętej przewodniczył ks. Andrzej Wroński – wikariusz pabianickiej parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Stanek – kustosz sanktuarium i dziekan dekanatu pabianickiego.

W homilii duchowny wskazał na to, że - nasze kapłaństwo to jest Dar i Tajemnica. Ciężko czasem jest nam nieść ten Dar, a jeszcze trudniej jest odkrywać tę Tajemnicę, bo przychodzą te nasze codzienne ludzkie słabości i każdy z nas w swojej wolności chce być niezależny. – zauważył ksiądz dziekan.

Kaznodzieja wspominając pogrzeb jednego z duchownych Archidiecezji Łódzkiej przywołał postać ks. Zązela, kapelana Związku Podhalan, który będąc na wspomnianym pogrzebie powiedział – nasz zmarły zostanie za chwilę przeniesiony na cmentarz, do miejsca, gdzie będzie oczekiwał na zmartwychwstanie. Tak jest z każdym księdzem, który po święceniach przyjmuje Dar i Tajemnicę i jest posłuszny swojemu ordynariuszowi. Kiedy kleryk jest w seminarium, to wszyscy rodzice, proboszcz, parafianie – wszyscy o niego dbają, by został księdzem, a kiedy zostanie wyświęcony, to go potem przenoszą. Przenoszą go jak nieboszczyka – z kaplicy do grobu. Na tym polega posłuszeństwo. Posłuszeństwo - oddanie się Kościołowi, swojemu biskupowi. To jest trudne. Tego ciągle się uczymy! – podkreślił kustosz pabianickiego sanktuarium.

- Niezwykle ważne jest to, byśmy będąc blisko Jezusa z Eucharystii czerpali siły do tego byśmy wypełniali w sposób doskonały wszystkie przykazania i żyli nimi na co dzień! – dodał duchowny.

Kończąc homilię ks. Stanek powiedział - Święty Maksymilian Kolbe mówił – tylko Miłość jest twórcza! Kiedy się w tej Miłości rozpłyniemy, kiedy się Jej oddamy do końca, to wszystko co czynimy na naszych drogach będzie twórcze, pełne i będzie Boże. Drodzy jubilaci życzę wam tego, żebyście o tym pamiętali i dziś, i byście przypomnieli sobie o tym przy jubileuszu 50-lecia kapłaństwa, że Miłość w kapłaństwie jest twórcza przez naszą posługę! – zakończył.

Wśród duchownych wyświęconych 6 czerwca 2009 roku, świętujących swój jubileusz są:

  1. ks. dr Michał Ceglarek – absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  2. ks. dr Choong Chun Yean – pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w Watykanie
  3. ks. Paweł Kłys – rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej
  4. ks. dr Tomasz Liszewski – wykładowca psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi
  5. ks. Rafał Mazurczyk – proboszcz parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Buczku
  6. ks. Karol Skowroński – wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi
  7. ks. ppor. Jacek Syjud – wojewódzki kapelan Policji w Łodzi
  8. ks. dr Piotr Tarabasz – duszpasterz akademicki, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi
  9. ks. Andrzej Wroński – wikariusz parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Pabianicach.
Udostępnij