Ekumeniczna Via Lucis po raz 6. przeszła ulicami Łodzi

Jest już łódzką tradycją, że w Okresie Paschalnym na ulicach miasta celebrowana jest Ekumeniczna Droga Światła, która na wspólnej modlitwie fragmentami biblijnymi gromadzi wiernych i duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościołów Chrześcijańskich - w tym również zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Tegoroczne nabożeństwo rozpoczęło się w Zborze Chrześcijan Baptystów przy ul. Nawrot, skąd po wspólnej modlitwie prowadzonej przez prezb. Leszka Wakułę wyruszyła procesja ze święcą paschalną symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego oraz księgą Pisma Świętego, którą na feretronie nieśli kolejno: Młodzież, Kobiety, Caritas, Nadzwyczajni szafarze Komunii św., Siostry zakonne, Przedstawiciele ESB, Rycerze Kolumba, Niepełnosprawni intelektualnie Siloe, Diakoni stali, Ministranci, Przedstawiciele Synodu, Duchowni, Katecheci oraz Klerycy. Procesja przeszła ulicą Nawrot do Rzymskokatolickiego Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zatrzymując się 14 razy na rozważania tajemnic światła.

Rozważania wielkanocnego nabożeństwa przygotowali duchowni i wierni Kościołów obecnych na wspólnej modlitwie:

Stacja I - Jezus powstaje z martwych – prezb. Leszek Wakuła
Stacja II - Apostołowie przybywają do pustego grobu - ks. Stanisław Bankiewicz
Stacja III - Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie - ks. Michał Makula
Stacja IV - Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus - bp Semko Koroza
Stacja V - Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba - s. Teresa Kuniszewska
Stacja VI - Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom - pastor Cezary Kolasa
Stacja VII - Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów - ks. Bogdan Wawrzeczko
Stacja VIII - Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza - pan Marek Kita
Stacja IX - Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim - pastor Raymond Adonai
Stacja X - Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi - bp Jan Cieślar
Stacja XI - Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny - ks. Paweł Bogusz
Stacja XII - Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca - s. Joanna Truchel
Stacja XIII - Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego - ks. Krzysztof Kłusek
Stacja  XIV - Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha - abp Grzegorz Ryś.

Po dotarciu procesji do Kościoła Rzymskokatolickiego miał miejsce wieczór uwielbienia animowany przez zespół muzyczny z Kościoła Chrześcijan Baptystów i scholę z Kościoła Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi.

Nabożeństwo Drogi Światła powstało we Włoszech w 1988 roku na podstawie fresków z katakumb św. Kaliksta w Rzymie, które przedstawiały zmartwychwstanie Jezusa przechodzącego z ciemności do światła. W 2002 roku nabożeństwo zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, i jest odprawiane w parafiach na całym świecie. Łódzka Ekumeniczna Droga Światła po raz pierwszy odbyła się w kwietniu 2018 roku i celebrowana jest rok rocznie w okresie paschalnym.