Autor: Antoni Zalewski
Wyświetleń: 1314
III Łódzka Ekumeniczna Droga Światła
Udostępnij

Już po raz trzeci w Archidiecezji Łódzkiej odbyła się Ekumeniczna Droga Światła. W tym roku nabożeństwo miało jednak inny wymiar. W czasie trwania pandemii, przedstawiciele bratnich Kościołów Chrześcijańskich i Kościoła Katolickiego zgromadzili się w kościele Ewangelicko – Augsburskim pw. św. Mateusza w Lodzi, gdzie wspólnie poprowadzili to Wielkanocne Nabożeństwo Biblijne.

Wierni mogli duchowo uczestniczyć w tegorocznej Ekumenicznej Drodze Światła poprzez transmisję na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej oraz na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl.

„Gromadzimy się nie na ulicach naszego miasta, ale tu w kościele p.w. św. Mateusza. Chcemy tę drogę od Zmartwychwstania i aż do Wniebowstąpienia przeżywać wspólnie”- mówił ks. Michał Makula, proboszcz parafii św. Mateusza w Łodzi.

W swoim słowie wprowadzającym Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś przywołał postać i słowa o. prof. Wacława Hryniewicza, który dziś zmarł, a który był jedną z najważniejszych postaci polskiego ekumenizmu. Metropolita Łódzki przyznał, że w nim samym, pierwsze myśli rodziły się pod wpływem lektur o. Hryniewicza. „Dla każdego z naszych Kościołów drogą ekumenizmu jest uniżenie, a nie wywyższanie własnego Kościoła. Drogą ekumenizmu jest ogołocenie, a nie sięganie po własną chwałę. Jest służba, a nie królowanie. Drogą ekumenizmu, jeśli to jest droga Jezusowa, jest myślenie nie jak zachować siebie, tylko jak się zaprzeć siebie”- mówił Abp Ryś za nauczaniem o. prof. Hryniewicza.

Rozważania Drogi Światła przygotowali duchowni Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, a nabożeństwo swoim śpiewem uświetniła schola wspólnoty Chemin Neuf.

 • Stacja I – Jezus powstaje z martwych
 • Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu
 • Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie
 • Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus
 • Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba
 • Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom
 • Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów
 • Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
 • Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim
 • Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi
 • Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny
 • Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca
 • Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Św.

Na zakończenie nabożeństwa słowo do wszystkich skierował przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Semko Koroza. Duchowny zwrócił uwagę na to, że Droga Światła to droga uczniów za Zmartwychwstałym Jezusem. W swoim słowie podziękował także wszystkim za udział w tej modlitwie  i wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej Drogi Światła.

Modlitwą „Ojcze nasz” i błogosławieństwem wszystkich Biskupów zakończył się tegoroczna Ekumeniczna Droga Światła.

Udostępnij
Galeria zdjęć