Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Ekumeniczna Droga Światła 2022

Ulicami Łodzi przeszła Ekumeniczna Droga Światła, której stacje rozważali duchowni Kościołów Chrześcijańskich.

Po raz kolejny wierni łódzkich Kościołów Chrześcijańskich uczestniczyli w Ekumenicznej Drodze Światła, aby wspólnie przeżywać czas po zmartwychwstaniu Chrystusa, które jest dla chrześcijan istotnym wydarzeniem w przeżywaniu wiary. Rozważania odczytali duchowni z Kościołów: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów i Zwycięstwo w Jezusie. - Droga Światła to jest dla nas doświadczenie, które od kilku lat ma miejsce w Łodzi. Bardzo dobrze się w tym odnajdujemy. Poszczególne Drogi Światła to są historie biblijne, które mają miejsce po zmartwychwstaniu. Jest to dla nas nowe doświadczenie, ale bardzo głębokie i chętnie w nim uczestniczymy - powiedział ks. Michał Makula z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Podczas modlitwy śpiewał chór dominikański. - Posługujemy, tak jak najlepiej potrafimy. Posługujemy śpiewem, będziemy ubogacać ten czas drogi śpiewami związanymi w szczególny sposób z tym okresem paschalnym, z Wielkanocą. Ten śpiew podkreśla radość, która towarzyszy temu świętu - podkreślił Szymon Dębkowski.

Nabożeństwo Drogi Światła powstało we Włoszech w 1988 roku na podstawie fresków z katakumb św. Kaliksta w Rzymie, które przedstawiały zmartwychwstanie Jezusa przechodzącego z ciemności do światła. Od 2002 roku, kiedy zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jest odprawiane w parafiach na całym świecie.