Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2905
Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi
Udostępnij

Już po raz drugi ulicami Łodzi przeszła ekumeniczna Droga Światła. Ta wyjątkowa procesja prowadząca z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego do Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego zgromadziła duchownych i wiernych ze wspólnot chrześcijańskich żyjących na terenie Łodzi, jak i okręgu łódzkiego.

Jak podkreśla metropolita łódzki – w tym roku Droga Światła jest bardziej dziełem Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej niż Kościoła Katolickiego – co bardzo cieszy. To znaczy, że wszystkie Kościoły uznały tę modlitwę za swoją. – zaznaczył abp Ryś.

- Drogi Światła, podobnie jak Drogi Krzyżowej nie ma w tradycji Kościoła Ewangelicko – Reformowanego – zauważa ks. bp Marek Izdebski – biskup Kościoła Ewangelicko Reformowanego w RP. – Ale wspólna pieśń, wspólna modlitwa, wspólne chwalenie Boga, wspólne dawanie świadectwa to jest to, na czym wszystkim chrześcijanom nie tylko w Polsce, ale na całym świecie zależy. – dodaje.

W czasie drogi, uczestnicy zatrzymali się 14 razy i po wysłuchaniu fragmentów biblii opowiadających o Chrystusie Zmartwychwstałym, komentarz do perykop ewangelicznych wygłosili duchowni różnych wyznań chrześcijańskich oraz Kościoła Katolickiego.

- Od wielu lat biorę udział w nabożeństwach ekumenicznych wraz z moimi znajomymi z różnych Kościołów Chrześcijańskich. – mówi Alina Jabłońska. - Teraz po Zmartwychwstaniu mamy przepiękną Drogę Światła, która jest okazją do radości – wspólnej radości z tego, że Chrystus Zmartwychwstał. – dodaje.

- Dla mnie Droga Światła jest niezwykle ważnym wydarzeniem ekumenicznym. Jest zaniesieniem światła jedności innym. – zauważa Justyna Łukomska. - Jest to wspólne wyjście wielu chrześcijan z różnych Kościołów i pokazanie, że tak naprawdę Chrystus jest naszą wspólną światłością! – tłumaczy.

Droga Światła to jedna z wielu ekumenicznych inicjatyw, jakie odbywają się w centrum Polski. Należy wspomnieć tydzień ekumeniczny, który w regionie łódzkim trwa niespełna miesiąc. Wspólną grudniową Ekumeniczną Pielgrzymkę do Ziemi Świętej, czy też spotkania przy okazji różnych świąt religijnych czy państwowych.

- Cieszy mnie to, że u nas w Łodzi mamy nie tylko takie momenty spotkań w gronie chrześcijan tylko, że to już jest dość regularny – systematyczny kalendarz. Mówimy o następnych krokach i inicjatywach oraz cieszy nad to, że wychodzimy także poza Łódź. – zauważa arcybiskup Ryś.

Miejmy nadzieję, że Droga Światła na stałe wpisze się w Paschalny, Ekumeniczny kalendarz liturgiczny Kościołów chrześcijańskich, jak i mieszkańców Miasta Łodzi.

Udostępnij
Galeria zdjęć