Autor: Tomasz Kopytowski - Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Wyświetleń: 3478
Pomoc dla Ukrainy – vademecum łódzkiej Komisji Pomocy Migrantom

Archidiecezja Łódzka, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Łódzki Urząd Wojewódzki i Miasto Łódź podejmują współpracę na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Pozostajemy w stałej łączności, żeby wymieniać się wiedzą i doświadczeniem oraz pomagać sobie nawzajem reagować na pojawiające się potrzeby i inicjatywy.


MATERIAŁY DO POBRANIA: 


Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy?

 1. Baza ośrodków, gdzie przyjmowane będą osoby przybywające do Polski, które nie mają na miejscu żądnych kontaktów – miejsca instytucjonalne: ośrodki, domy rekolekcyjne i formacyjne, Wyższe Seminarium Duchowne, klasztory i domy zakonne. Osoby odpowiedzialne za ww. miejsca mogą zgłaszać gotowość przyjęcia uchodźców na adres mailowy: [email protected], podając informacje: od kiedy obiekt jest dostępny, okres na jaki może przyjąć gości, liczbę miejsc i możliwość zapewnienia całodziennego wyżywienia.

Do ww. miejsc trafią uchodźcy, którzy zgłoszą się wcześniej do punktów recepcyjnych na granicy lub w Łodzi – na Dworcu PKS Łódź Kaliska i Dworcu Łódź Fabryczna. Punkty informacyjne działają w godz. 8.00-20.00. Zgłoszenie w punktach recepcyjnych daje obywatelom Ukrainy status uchodźcy, legalizuje pobyt, daje możliwość korzystania ze świadczeń medycznych NFZ.

 1. Proboszcz parafii zgłasza do Kanclerza Kurii Metropolitalnej informację o domach, mieszkaniach i pokojach prywatnych osób/rodzin z terenu własnej parafii w archidiecezji łódzkiej, które są gotowe przyjąć uciekających przed wojną Ukraińców we własnym domu. Do zgłoszonych wcześniej rodzin kierowani będą uchodźcy ze zorganizowanych ośrodków pomocy, po zgłoszeniu w punktach recepcyjnych. Księża Proboszczowie wysyłają na adres: [email protected] maila z tytułem „Uchodźcy z Ukrainy” z informacją o liczbie rodzin, które chcą przyjąć uchodźców i liczbie rodzin, które chcą przyjąć uchodźców.
 2. Pomoc instytucjonalna dla uchodźców
  • Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi zbiórkę pieniężną na zakup produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz kosmetyków artykułów chemicznych. Zakupiona żywność przeznaczona zostanie dla uchodźców, którzy zamieszkają na terenie archidiecezji łódzkiej.

Link: https://www.caritas.lodz.pl/zbiorki/pomoc-zywnosciowa-dla-uchodzcow.

Produkty można dostarczać bezpośrednio do Punktu Pomocy Charytatywnej łódzkiej Caritas w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 16:00. Najbardziej potrzebne artykuły spożywcze to: konserwy mięsne i rybne, gotowe hermetycznie zamknięte potrawy gotowe, ryż, kasza, mąka, cukier, olej, herbata, batony energetyczne, żywność dla małych dzieci. Artykuły higieniczne: płyny do kąpieli, płyny pod prysznic, mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, pampersy, chusteczki nawilżające. Wszystkie osoby, które mają możliwość udzielenia jakiegokolwiek wsparcia prosimy o kontakt mailowy: [email protected].

 • Pomoc finansowa:
 • wpłaty na konta:

PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181
USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178
SWIFT: PKOPPLPW - z dopiskiem UKRAINA

 • SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
 • Łódzki Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinia informacyjna dla obywateli
  z Ukrainy (tymczasowe zakwaterowanie, formalności związane z legalizacją pobytu, wszelkie pytania): 42 664 10 81. Wszelkie oferty pomocy można kierować na adres e-mail: [email protected]

Ogólnopolski portal pomocowy: https://pomagamukrainie.gov.pl/
Infolinia centralna: +48 47 721 75 75
Straż Graniczna (szczegółowych zasad przekraczania granicy): +48 82 568 51 19

 • Miasto Łódź organizuje zbiórkę darów rzeczowych, które sukcesywnie transportowane są do granicy z Ukrainą, a następnie odbierane z granicy i przewożone do miejsc dystrybucji na Ukrainie. Dary przyjmuje Urząd Miasta Łodzi,  Piotrkowska 104, budynek B, kancelaria główna, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00. Wszystkie osoby, które mają możliwość udzielenia jakiegokolwiek wsparcia prosimy o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny 42 638 49 99. Całodobowa infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Łodzi: 42 638 49 49.
 • Biuro Działań Społecznych świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla cudzoziemców z zakresu m.in.: legalizacji pobytu, zatrudnienia i uzyskania obywatelstwa, doradztwa zawodowego, porad prawnych, pomocy psychologa, pomocy w przygotowaniu i składaniu dokumentów, i spraw urzędowych (NIP, PESEL, świadczenia socjalne), pomocy w znalezieniu mieszkania, zapisaniu dzieci do przedszkoli i szkół. Obsługa w języku polskim, rosyjskim i angielskim. Kontakt: 600 98 55 11 (Viber), [email protected], [email protected], adres: Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Łodzi, ul. Piotrkowska 103, Biuro Obsługi Klienta w Skierniewicach, ul. Jagiellońska 29.
 • Adwokaci Łódzkiej Izby Adwokackiej udzielają bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Osoby chcące skorzystać z pomocy proszone są o wysyłanie zgłoszeń mailowo pod adres: [email protected]
 1. W dalszym etapie planowana pomoc długofalowa dla osób, które będą chciały pozostać
  w Polsce: miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach, nauka j. polskiego, pomoc
  w formalnościach (podania, pisma urzędowe), wsparcie psychologiczne, pośrednictwo pracy. Potrzebne będzie wsparcie wolontaryjne.

zobacz także: