Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 641
Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla łodzianina - gen. Zdzisława Starosteckiego
Udostępnij

W samo południe w katedrze św. Stanisław Kostki w Łodzi przyznano medal 75-lecia Misji Jana Karskiego łodzianinowi - śp. generałowi Zdzisławowi Starosteckiemu. W imieniu Zmarłego odznaczenie odebrała rodzina i najbliżsi.

Podczas liturgii celebrowanej pod przewodnictwem metropolity łódzkiego arcybiskup Grzegorza Rysia modlono się za zmarłego Generała oraz o pokój na świecie, szczególnie o pokój na Ukrainie.

- Jestem wdzięczny osobiście Towarzystwu im. Jana Karskiego, które przez ostatnie lata ukochało sobie łódzką katedrę jako miejsce odznaczania ludzi, o których to Towarzystwo mówi dobrze. - mówił a homilii metropolita łódzki.  - Raz po raz pokazuje nam ludzi, którzy są godni szacunku, którzy uczą dobra, czynią dobro w takim czasie, kiedy wszyscy mówią, że jest czasem upadku autorytetów. Tak łatwo jest burzyć pomniki. Towarzystwo uczy nas szacunku dla ludzi zasłużonych dla Polski, zasłużonych dla świata i Kościoła. Ludzi podobnych wrażliwością, odwagą, męstwem do Jana Karskiego. – dodał kaznodzieja.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii łódzki pasterz dodał - Jest w Słowie Boga, Słowo o Krzyżu, o odrzuceniu, o cierpieniu, o wzgardzeniu o opluciu! To jest Słowo, którego my nie lubimy słuchać. Ale. są takie momenty w życiu i myślę, że każdy z nas takiego momentu w życiu doznał, że żadne inne Słowo Boga nas przez ten moment nie przeprowadzi, że bez tego Słowa o Krzyż, przez który się idzie do chwały tych naszych moment  nie zrozumiemy, a co dopiero, żeby je przeżyć. Generał Starostecki należał do takiego pokolenia ludzi, którego nie da się zrozumieć bez tajemnicy paschalnej. Dwudziestolatek, który poszedł walczyć w Kampanii Wrześniowej. Dostał się do niewoli pod Kockiem, a kiedy z niej zbiegł dostał się znowu do niewoli Sowieckiej dostając wyrok 8 lat łagrów. Wyszedł z Rosji z gen. Andersem, portem Monte Cassino, a pod Bolonią został ranny. – zauważył metropolita łódzki.

W laudacji odczytanej przez Jerzego Kozielewskiego – członka rodziny Jana Karskiego  została przybliżona postać laureata nagrody oraz jego zasługi dla Polski.

- Zdzisław Julian Starostecki urodził się 8 lutego 1919 roku w rodzinie komisarza policji Leonarda Starosteckiego. Po chełmskiej szkole kadetów studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stamtąd poszedł na front Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Zakończył ją podczas ostatniej bitwy obronnej pod Kockiem w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie” generała Franciszka Kleeberga. Przedostał się do Warszawy, gdzie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Próbował przedostać się prze Karpaty na Węgry i dalej do polskiej Armii we Francji, ale został schwytany przez Sowietów i skazany na długoletnią katorgę w kołymskich gułagach. Dwukrotnie próbował ucieczki. Po porozumieniu Sikorski-Stalin, trafił do powstającej armii generała Władysława Andersa. Tam służył w broni pancernej. Do komunistycznej Polski nie wrócił. W Stanach Zjednoczonych ukończył studia inżynierskie i zrobił karierę, jako konstruktor broni artyleryjskiej i rakietowej. Jego powszechnie znanym na całym świecie dzieckiem stał się pocisk antyrakietowy „Patriot”. Marzeniem Starosteckiego było, aby mógł doczekać, kiedy zacznie on bronić także Polskiego nieba.

Jak podkreślają przedstawiciele kapituły nagrody – w 103. rocznicę urodzin Pana Generała postanowiliśmy uhonorować Go za piękne i patriotyczne życie Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego. Przekażemy go na ręce brata Generała, Pana Tadeusza Starosteckiego, w obecności rodziny, która dzisiaj jest z nami. Uważamy jednak, że nasz skromny Medal to nie wszystko, co Bohaterowi się w Jego Ojczyźnie należy.

Na liście osób już uhonorowanych znajdują się oprócz Ojca Świętego także prezydenci Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela, państw których obywatelstwo posiadał Jan Karski. Medal trafił w ręce kardynałów Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza, abpa Grzegorza Rysia, bpa Tadeusza Pieronka i bohaterskiego duchownego katolickiego księdza Ibrahima Al-Sabbagha z Allepo, niestrudzonego w ratowaniu i pomocy mieszkańcom tego miasta. Obdarowana została nim także Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, świątynia, z którą przed wojną i podczas okupacji blisko związany był Jan Karski Uhonorowany został Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) oraz dr Maciej Siekierski, historyk z Instytutu Hoovera, kurator polskich zbiorów w tej zasłużonej instytucji.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć