Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 369
Abp Ziółek: im bliżej jestem Jezusa, tym bardziej zaczynam rozumieć samego siebie! – Kościół Stacyjny św. Franciszka #5

- To święto przypomina nam wyznanie świętego Piotra apostoła i wskazuje zarazem na Stolicę Piotrową jako podstawę jedności Kościoła! – mówi arcybiskup Władysław Ziółek.

W święto Katedry Świętego Piotra – pątnicy pielgrzymujący do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi – modlili się w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, gdzie liturgii stacyjnej przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

Dziś mija dokładnie 35. rocznica ingresu arcybiskupa Władysława do katedry św. Stanisława Kostki w Łodzi – o czym we wstępie do liturgii przypomniał ksiądz Robert Kaczmarek – proboszcz parafii św. Franciszka. – Dziś modlimy się w intencji Ojca Świętego Franciszka oraz księdza arcybiskupa, który jest naszym pasterzem prowadzącym nas do zbawienia. – mówił proboszcz.

Odnosząc się do dzisiejszej ewangelii łódzki pasterz wskazując na odpowiedź św. Piotra pytał zebranych – jaka byłaby moja odpowiedź na pytanie: kim jest dla mnie Jezus Chrystusa? To pytanie staje dzisiaj przede mną. Dopiero kiedy na to pytanie dam osobistą odpowiedź płynącą z głębi mojego serca, moje przeżywanie Wielkiego Postu i zdążanie ku Świętom Paschalnym będzie miało swój sens, będzie miało swoje uzasadnienie. Bo pytanie o tożsamość Chrystusa, jest nierozłącznie związane z pytaniem o moją tożsamość!- podkreślił kaznodzieja.

- Niejednokrotnie mam problem ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie: kim jestem?  Im bliżej jestem Jezusa, im bardziej poznaję Jego osobę, tym bardziej zaczynam rozumieć samego siebie! – dodał arcybiskup.

Kończąc homilię hierarcha pytał - jakie przesłanie niesie nam dzisiejsze święto Katedry Świętego Piotra apostoła? Co z tego spotkania wyniesiemy? Wyraźmy to przesłanie w dwóch zdaniach. Ożywić w sobie wiarę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym - naszym jedynym Panem i Zbawicielem, i przylgnąć do Niego całym sercem z pełną gotowością kierowania się w życiu Jego ewangelią. Pogłębić w sobie wiadomość, że przez chrzest zostaliśmy włączeni do Chrystusowego Kościoła i czujemy się odpowiedzialni za ten Kościół w dzisiejszym świecie! – zakończył.

W kolejnych dniach liturgie stacyjne odbywać się będą wg następującego porządku:

  • 23.02. - wtorek – św. Józefa (Ruda)
  • 24.02. - środa – Przemienienia Pańskiego
  • 25. 02. - czwartek – św. Wojciecha
  • 26. 02. - piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego
  • 27. 02. - sobota – Trójcy Przenajświętszej
Galeria zdjęć