Autor: Jacek Radzikowski
Wyświetleń: 637
Doba Eucharystyczna w parafii Dobrego Pasterza

Obchody Doby Eucharystycznej rozpoczęły się w piątek, 12 czerwca, o godz. 18, Mszą  Świętą w Archikatedrze Łódzkiej. Podczas niej przedstawiciele parafii pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Łodzi otrzymali od Jego Ekscelencji, arcybiskupa Grzegorza Rysia lampę oliwną-znak jedności z dwoma herbami: archidiecezji i herbem papieża Jana Pawła II. Ta świeca o godz. 21.00 zapłonęła w kościele pw. Dobrego Pasterza-wniesiona uroczystą procesją rozpoczynającą Dobę Eucharystyczną w tutejszej wspólnocie.

O godz. 21.10 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem rozpoczęło się nabożeństwo wprowadzające w tajemnicę Eucharystii. Było ono zainspirowane myślami i słowami Jana Pawła II. Pogłębiło wśród wiernych kult Ofiary Chleba i Wina oraz ukazało autentyczny, wewnętrzny związek papieża Polaka z jej wielką tajemnicą.

Od godz. 23.00 rozpoczęło się całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, zarówno wiernych świeckich, jak i kapłanów pracujących w parafii. Czuwanie bowiem jest źródłem i uprzywilejowanym miejscem wszelkiej adoracji. Jest ono dla Kościoła ziemskiego i w porządku wiary, sakramentem rzeczywistej obecności Chrystusa, Syna Bożego, w pełni Jego Bóstwa i w pełnej prawdzie Jego cielesnego człowieczeństwa. Brały w nim udział wszystkie tutejsze wspólnoty. Wypełniała je cisza, indywidualna i wspólna modlitwa oraz pobożny śpiew. Czuwanie zakończyło się o godz. 17.30 dnia następnego.

Kolejnym elementem Doby Eucharystycznej było nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Jana Pawła II, które poprowadził wikary, ks. Bogusław. Następnie została odprawiona Msza Św. dziękczynna w tej samej intencji połączona z nabożeństwem fatimskim (odbywa się w parafii każdego 13 dnia miesiąca, od maja do października). Celebracjom przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski. W czasie wygłoszonej homilii Jego Ekscelencja przypomniał wiernym istotniejsze daty z życia rodzinnego i pontyfikatu papieża Polaka. Uświadomił, uwypuklił i zaakcentował słuchaczom również przesłanie do podjęcia i wypełnienia, które Jan Paweł II bardzo często kierował do wierzących w Chrystusa: nawracajcie się póki jeszcze jest czas.

Po Mszy św., w czasie nabożeństwa różańcowego i procesji fatimskiej prowadzonej pod przewodnictwem dostojnego gościa, Ks. Biskupa Ireneusza, wszyscy wierni ze świecami, przed Najświętszym Sakramentem i figurką Matki Bożej Fatimskiej, odmawiali poszczególne tajemnice różańca świętego oraz śpiewali pieśni maryjne. Na zakończenie uroczystych obchodów odśpiewano Apel Jasnogórski. Po nim parafianie zostali  pobłogosławieni przez Ks. Biskupa Najświętszym Sakramentem.