Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1489
Abp Ryś zaprasza na łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
Udostępnij

- W imieniu swoim i Rabina Łodzi bardzo serdecznie zapraszam na tegoroczne spotkania związane z łódzkim Dniem Judaizmu. – mówi abp Grzegorz Ryś.

Tegoroczne łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickich, które obchodzone są 17 stycznia, będą miały – podobnie jak w latach ubiegłych - dwie odsłony: przedpołudniową i wieczorną.

- Przed południem w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się wykład Rabina Łodzi - Dawida Szychowskiego - na temat kalendarza i świąt żydowskich. W szczególności chodzi nam o takie święta, które zostały podjęte w roku liturgicznym – w liturgii Kościoła. To jest bardzo istotne, byśmy posłuchali o korzeniach takich świąt jak Pascha, Pięćdziesiątnica oraz o innych, których duchowość warto jest prześledzić i odkrywać w swojej duchowości chrześcijańskiej. – tłumaczy abp Ryś.

Spotkanie wieczorne będzie miało zupełnie inny charakter. Jak informuje arcybiskup Grzegorz – wieczorne spotkanie w namiocie nazwane Radością Szabatu – będzie spotkaniem przy stole, gdzie jest czas na serdeczną rozmowę, gdzie jest czas, by coś zjeść i wypić. Chodzi nam także o to, by w czasie tej radości bycia razem rozmawiać o rzeczach ważnych. Chcemy rozmawiać o Szabacie – z jednej strony i o Niedzieli – z drugiej strony. Zobaczymy co nas łączy w przeżywaniu tych najważniejszych pierwszych świąt w obu kalendarzach, a co nas dzieli. – podkreśla metropolita łódzki.

- Nasze spotkanie nie będzie wspólnym świętowaniem Szabatu czy świętowaniem Niedzieli, bo byłoby to sztuczne. Chcemy wspólnie się budować i łączyć tym, co jest nam wspólne – na przykład wspólnym śpiewem psalmów. – dodaje.

Przedpołudniowe spotkanie odbędzie się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (ul. św. Stanisława Kostki 14) o godz. 10:00, zaś wieczorne o godz. 19:00 w namiocie ustawionym przy ul. Zachodniej 54/56 - gdzie znajdowała się wybudowana przez łódzkich fabrykantów Synagoga zwana Synagogą „Wilker szul”.

Dzień Judaizmu, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia, a więc w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego obchody mają na celu odkrycie korzeni i więzi, które łączą chrześcijan z judaizmem poprzez Stary Testament tak ważny dla Narodu Wybranego.

W ubiegłym roku Łódź była już po raz drugi gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Poprzednim razem było to w 2001 roku. Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż w tym mieście przed II Wojną Światową mieszkało blisko 250 tyś. Żydów. To w tym mieście żył Izrael Poznański, który wzniósł olbrzymią fabrykę włókienniczą, pobudował dla siebie pałac, a dla swoich pracowników przybywających do Łodzi za chlebem kamieniczne mieszkania, szpital, a nawet kościół. To w Łodzi znajdowało się  drugie co do wielkości (zaraz po Warszawie) Litzmannstadt Ghetto. To w tutaj jest największy w środkowo wschodniej Europie cmentarz żydowski, na którym pochowani są między innymi rodzice Juliana Tuwima.

Udostępnij