Autor: ks. Paweł Gabara
Wyświetleń: 1312
O Duszpasterstwie Kobiet w Porszewicach k. Łodzi
Udostępnij

W dniach 16 i 17 listopada br. w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyły się warsztaty dla duszpasterzy kobiet i przedstawicielek duszpasterstw kobiecych Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Konferencji Episkopatu Polski.

W spotkaniu pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki – delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet – uczestniczyło ponad 60 osób, a wśród nich liczne przedstawicielki wspólnot kobiecych działających w diecezjach polskich, siostry zakonne oraz księża, którzy duszpastersko wspierają inicjatywy podejmowane przez kobiety.

Uczestnicy rozważali trzy tematy, które następnie omówione zostały podczas dyskusji panelowych w mniejszych grupach, a wnioski zostały przedstawione na forum przez przedstawicieli zespołów.

W pierwszy temat, brzmiący Jaki model duszpasterstwa kobiet ma być obecny (jest potrzebny) w naszych diecezjach, wprowadził uczestników salezjanin ks. Dominik Chmielewski, ewangelizator i współtwórca Maryjnej wspólnoty dla mężczyzn „Wojownicy Maryi”. W ramach tematu zastanawiano się tym, jak powinna dziś wyglądać współpraca między duszpasterzami a wspólnotami kobiecymi, działającymi nie tylko w kościele.

W kolejny zagadnienie, poświęcone roli księdza w duszpasterstwie kobiet z perspektywy księży i kobiet, uczestników wprowadziła s. Anna Pudełko – apostolinka, psychopedagog, od wielu lat aktywnie działająca na rzecz kobiet. W ramach tego zagadnienia szczegółowo omówiono szereg stereotypów utrudniających wzajemną współpracę duszpasterską pomiędzy kobietami i duchownymi.

W ostatni z tematów, dotyczący zagadnienia duszpasterskiej formacji kobiet, który stał się jednocześnie zapowiedzią kolejnego spotkania, uczestników konferencji wprowadziła pani Irena Neumueler – autorka licznych projektów rozwojowych dla kobiet. Jednoznacznie wskazała ona potrzebę stałej formacji kobiet oraz wypracowania różnych jej rodzajów.

Podsumowując warsztaty, bp Wiesław Szlachetka zwrócił uwagę na niesamowitą asystencję Ducha Świętego, który dał wszystkim wzajemne rozumienie i wielką otwartość na siebie, tak podczas spotkań w grupach, jak i podczas modlitwy, która nam towarzyszyła. Biskup zwrócił również uwagę, że to spotkania w pełni wpisuje się w oczekiwania Papieża Franciszka, by Kościół nie bał się dyskutować o nowych formach duszpasterskich oraz o obecności i roli Kobiety w duszpasterstwie.

Udostępnij
Galeria zdjęć