Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 7940
Abp Ryś: jesteście dłużnikami Kościoła - waszej Matki!
Udostępnij

- Nie wchodzicie w kapłaństwo, bo się wam należy! Wchodzicie w kapłaństwo, bo wam je Kościół daje! Bo wam je Pan Bóg daje za darmo! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Jesteście dłużnikami Kościoła - waszej Matki! – mówił abp Ryś.

- Oto mamy pięciu nowych kapłanów! – usłyszeli uczestnicy liturgii sprawowanej pod przewodnictwem metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia, w sobotę 26 maja w bazylice archikatedralnej p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Wraz z arcybiskupem łódzkim Eucharystię sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Wśród nich byli ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, biskup senior Adam Lepa, biskup Ireneusz Pękalski, biskup Marek Marczak oraz wychowawcy i profesorowie z WSD.

Po sześcioletnim przygotowaniu pięciu diakonów: Karol Kowalik, Jacek Marciniak, Jakub Najder, Mateusz Wojtowicz, Robert Zientara podczas uroczystej liturgii przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbiteratu.

Zobacz także: Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego Anno Domini 2018

W homilii opartej o liturgię słowa i skierowanej do przyszłych kapłanów, arcybiskup łódzki zauważył  - Jezus dziś w swoim słowie daje wam wyraźną wskazówkę: patrzcie na chorych, patrzcie na grzeszników, miejcie czas dla tych, którzy są daleko. Miejcie czas i serce dla tych, którzy są zbuntowani. Szukajcie tych, którym zarosła krzakami droga do Kościoła. Ich szukajcie! Zostawcie dla nich dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych. Idźcie szukać tej owcy, która się zgubiła. Szukajcie tej drachmy, która gdzieś leży pod szafą, a nie kontemplujcie tych dziewięćdziesięciu dziewięciu, które macie w sakiewce! – dodał.

- Potrzebujecie modlitwy! – mówił dalej. Bez modlitwy, to wszystko co będziecie sprawować będzie mechaniczne i bez życia! To jest dziś przesłanie dla was! Chorzy i grzeszni – jeden priorytet, a modlitwa -  drugi. Nie mówię o brewiarzu, mówię o godzinie dziennie modlitwy myślanej – medytacja, adoracja, czas spędzony nad słowem! Z tym słowem Jezus was posyła w wasze kapłaństwo, więc się nie kłóćcie z Nim! – zaznaczył.

Zwracając się do kandydatów do świeceń prezbiteratu metropolita łódzki zauwazył: - dzisiaj jest taki dzień, żebyście się zobaczyli w wyjątkowy sposób - jako dłużnicy! Czy będziecie mieli tę postawę za miesiąc, za pięć lat, za pięćdziesiąt? Czy będziecie uważali, że wam się wszystko całkowicie należy za tę robotę, którą żeście wykonali w Kościele? Księża są dłużnikami swojego Kościoła – jak mówi jeden z dokumentów Kościelnych. – podkreślił arcybiskup.

- Będziecie pracować, daj wam Boże, długie lata. Daj wam Boże pracować z wielką gorliwością, ale i tak nie spłacicie Kościołowi długu. Bo gdyby nie Matka Kościół, to by was dzisiaj tutaj nie było! Bo od niej wzięliście życie, wzięliście wiarę. To ta Matka dawała wam sakramenty po drodze! To ta Matka was przyjmowała nieustannie w sakramencie pokuty. Ta Matka was karmi Eucharystią. Ta Matka was zrodziła we chrzcie! Ta Matka was umocniła Duchem w bierzmowaniu. Ta Matka wciąż daje i daje! – tłumaczył pasterz.

Przypomniał także przyszłym neoprezbiterom, że - będziecie ciągle żyć z tego Kościoła. Nie będziecie mieć pensji, ale będziecie żyć z jałmużny i to najczęściej jałmużny ludzi biednych, bo ci wam najwięcej dadzą! Będziecie ciągle dłużnikami. Darmo dostaliście, darmo dawajcie! Niech wam do głowy nie przyjdzie czegokolwiek sprzedawać! – apelował.

Po modlitwie święceń, poprzedzonej odśpiewaniem litanii do Wszystkich Świętych, kiedy kandydaci do święceń leżeli przed ołtarzem krzyżem, po nałożeniu rąk na głowy neoprezbiterów, namaszczeniu dłoni Krzyżmem, wręczeniu pateny i kielicha mszalnego, a także przekazaniu znaku pokoju neoprezbiterzy dołączyli do ołtarza, przy którym wraz z biskupami i pozostałymi kapłanami sprawowali pierwszą w życiu Eucharystię.

Przed błogosławieństwem kończącym uroczystość pasterz Kościoła łódzkiego posłał nowych kapłanów do swoich pierwszych parafii, gdzie po wakacjach będą posługiwać.
- ks. Karol Kowalik został posłany do wiernych w parafii p.w. św. Mikołaja biskupa w Wolborzu.
- ks. Jacek Marciniak został posłany do wiernych w parafii p.w. św. Witalisa męczennika w Tuszynie.
- ks. Jakub Najder został posłany do wiernych w parafii p.w. Jana Chrzciciela w Buczku.
- ks. Mateusz Wojtowicz został posłany do wiernych w parafii p.w. Narodzenia N.M.P. w Szczercowie.
- ks. Robert Zientara został posłany do wiernych w parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Łasku – Kolumnie.

 

Udostępnij
Galeria zdjęć