Autor:
Wyświetleń: 573
Samoa: tysiące chrześcijan modliło się za ofiary tsunami
Udostępnij

W nietkniętej przez kataklizm świątyni Kongregacyjnego Kościoła Chrześcijańskiego w Lolomanu około tysiąca osób, w tym krewni z Nowej Zelandii i Australii oraz ratownicy, zebrali się 4 października na ceremonii pogrzebowej dla 52 ofiar.

Na całym południowo-wschodnim wybrzeżu Samoa wiele zniszczonych kościołów stoi opustoszałych.. Inne wypełniają się rzeszami wiernych. Szczególnie w czasie niedzielnych nabożeństw, które dla wielu tutejszych chrześcijan są ważną częścią życia.

W Apiii, stolicy kraju, Mszę św. w zabytkowej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi odprawił ks. prałat Ioane Vito . Katolicki duchowny zaapelował, by zjednoczyć się na rzecz odbudowy zniszczonego przez tsunami wybrzeża pobliskiej wsypy Upolu. „Cierpienie nas zjednoczy, a jedność doda nam sił” – mówił kapłan.

Na Samoa Amerykańskim, na której zginęły 32 osoby, modlono się w niedzielę za ofiary tragedii w kościołach katolickich, metodystycznych i należących do wielu denominacji protestanckich.

W sobotę mieszkańcy archipelagu Samoa podjęli decyzję, by, wbrew lokalnej tradycji, ciała ofiary tsunami pochowano na koszt państwa w zbiorowych grobach.

Do społeczności międzynarodowej o pomoc dla ofiar tsunami zaapelowała już miejscowa Caritas. Ta katolicka organizacja już przekazała pieniądze dla ofiar tsunami i wezwała do zbiórki pieniężnej na rzecz ocalałych.

Duchową solidarność z ofiarami i poszkodowanymi przez tsunami, tajfun i trzęsienie ziemi, które dotknęły mieszkańców kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej i wysp Oceanu Spokojnego, wyraził 4 października Benedykt XVI. Po odmówieniu z wiernymi i pielgrzymami na Placu św. Piotra w Watykanie modlitwy Anioł Pański papież wezwał wszystkich, aby przyłączyli się do tych modlitw i pospieszyli z pomocą poszkodowanym.

Udostępnij