Abp Grzegorz Ryś w Dzień Ubogich: trzymaj wyciągniętą dłoń i miej otwarte ramiona!

- Trzymać wyciągnięte dłonie do ubogiego i otwierać ramiona dla potrzebującego! Nie chodzi o jednorazowo wyciągniętą dłoń do ubogiego, ale trzymanie wyciągniętych dłoni. Nie chodzi o sytuację jednorazową, pomoc jednorazową – chodzi o postawę, która jest postawą stałą, ciągłą! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze z okazji IV Światowego Dnia Ubogich.

Tegoroczne obchody Dnia Ubogich - z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa Covid19 -ograniczyły się tylko do Mszy świętej celebrowanej w samo południe w łódzkiej katedrze, oraz do popołudniowej dystrybucji ciepłych posiłków połączonej z poradami medycznymi w ramach coniedzielnej akcji „Zupa na Pietrynie”, która w tych dniach świętuje swoją pierwszą rocznicę działalności.

Odwołując się do liturgii słowa łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że – liturgia nie kończy się błogosławieństwem, dokąd nie wyciągnąłeś ręki do ubogiego. To wyciągnięcie ręki jest wciąż częścią liturgii. Te dwie postawy – postawa pobożności - miłości do Boga i konkretna pomoc wobec ubogich - one się schodzą w jedno – tak dalece, że stają się liturgią. Gdy przychodzimy na liturgię, by prosić Boga i błogosławieństwo dla siebie, to Syrach mówi do nas – otrzymasz to błogosławieństwo wtedy, gdy ta liturgia, w której uczestniczysz, będzie przedłużona wyciągnięciem ręki do ubogiego. – podkreślił abp Ryś.

Przywołując jedną z inicjatyw Caritas kaznodzieja dodał - niesłychanie ważnym jest znak tytki charytatywnej, którą przynosimy dziś do naszych kościołów, żeby to, co składamy było rozdane wśród ubogich naszych parafii. To jest ogromnie ważne! W takich warunkach w jakich żyjemy jest to może nawet ważniejsze, niż latach poprzednich! – zaznaczył.

Przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię ksiądz arcybiskup poinformował o nowej inicjatywie Kościoła Łódzkiego związanej z pomocą potrzebującym w czasie trwającej pandemii. Od dziś zostało uruchomione konto Caritas Archidiecezji Łódzkiej, gdzie można wpłacać dary serca, które zostaną przeznaczone na testy covid19 dla bezdomnych, którzy będą szukali miejsca w łódzkich schroniskach. Osoby bezdomne będą przewożone do domu rekolekcyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach, tam będą miały robiony test, i tam będą oczekiwały wyniku. Jeśli test będzie negatywny - to będą odwiezione do schroniska, a jeśli pozytywny - to pozostaną w domu rekolekcyjnym na czas kwarantanny pod opieką lekarzy.

Osoby chcące włączyć się w dzieło pomocy potrzebującym mogą to uczynić wpłacając swój dar serca na koto Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111

Bank Pekao S.A. V O/Łódź

PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181

USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178

SWIFT: PKOPPLPW

z dopiskiem „COVID-19”

W dzisiejszej liturgii - transmitowanej on-line - wzięli udział przedstawiciele wspólnot i organizacji na co dzień zajmujących się posługą wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi. Obecni byli wolontariusze Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Zupy na Pietrynie, a także przedstawiciele Centrum Służby Rodzinie, Stacji Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Łódzkie oraz Siostry Misjonarki Miłości.