Wyświetleń: 1970
Ks. Krynicki: Być strażakiem to doskonałe wypełnianie przykazania miłości Boga i bliźniego! – V Pielgrzymka Strażaków Województwa Łódzkiego

Już po raz piąty strażacy z jednostek Państwowych Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli w Wojewódzkiej Pielgrzymce Strażaków. Tym razem celem pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi.

- Nasze pielgrzymki odbywają się z myślą o uczczeniu rożnych ważnych wydarzeń kościelnych jak i państwowych. – tłumaczy ks. Adam Stańdo – diecezjalny duszpasterz Straży Pożarnej. – W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą, 100. rocznicę powstania Diecezji Łódzkiej oraz 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II - dlatego właśnie wybraliśmy to miejsce na cel naszej pielgrzymki. – dodaje.

Pielgrzymka zgromadziła druhów strażaków z całego województwa, którzy poprzez wspólną modlitwę dziękowali Bogu przez przyczynę Maryi za miniony rok i prosili o opiekę w niełatwej pracy w nadchodzącym czasie.

- Strażacy, którzy mają Boga w sercu zawsze wyjeżdżają modląc się o to by powrócić do jednostki w tym samym składzie co wyjechali na akcję. – tłumaczy mł. Bryg. Jędrzej Pawlak – rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.  – Pielgrzymka strażacka to jest pewna forma dziękczynienia Bogu za to, że cało wracamy z akcji i za to, że w większości przypadków wszystko odbywa się bezpiecznie. – dodaje.

Dziękczynnej liturgii sprawowanej w kościele – sanktuarium - Matki Boskiej Zwycięskiej – który jest wotum łodzian za Cud nad Wisłą przewodniczył ks. st. bryg. dr Jan Krynicki z Warszawy.

W homilii krajowy duszpasterz strażaków apelował - Bądźcie wierni całemu temu dziedzictwu, któremu na imię Polska. Bądźcie wierni temu dziedzictwu, któremu jest na imię Straż Pożarna – i ta państwowa i ta ochotnicza. Pełnienie tak pięknej i zaczytanej funkcji, która cieszy się poparciem 94% społeczeństwa – można powiedzieć, że bycie strażakiem to brzmi dumnie. Bycie strażakiem, to znaczy wypełniać najwyższe przykazanie miłości Boga i bliźniego. W tej służbie niech Pan Wam błogosławi! – mówił ks. st. bryg. dr Jan Krynicki.

Po zakończeniu liturgii przedstawiciele uczestników pielgrzymki otrzymali pamiątkowe płytki z logo tegorocznej pielgrzymki.

Pomysł corocznego pielgrzymowania strażaków Województwa Łódzkiego zainicjował ks. Adam Stańdo –  kapelan Wojewódzki Strażaków i Kominiarzy.