Ks. dr Dziewulski: Jezus po to wybrał, apostołów, aby potem mógł ich posłać! - jubileusz kapłański

25 maja 1991 roku w katedrze łódzkiej 19 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi otrzymało święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa łódzkiego – ks. abp Władysława Ziółka. Dziś - w 29. rocznicę święceń kapłańskich – duchowni zebrali się w bazylice archikatedralnej na wspólne dziękczynienie  za dar wybrania i powołania do służby Bożej.

Jubileuszowej liturgii przewodniczył ks. dr Grzegorz Dziewulski – wykładowca teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym. W homilii opartej o (J.16, 29-33) jubilat powiedział między innymi - znamienne i wymowne jest proroctwo Jezusa – przestaną być dwunastu. On ich wybrał i ustanowił jako dwunastu. Mieli być dwunastu, bo mieli być jako zaczątek tego Izraela czasów ostatecznych, który uwierzy w Jezusa jako Chrystusa, a potem oni mieli podjąć Jego misję. To oni towarzyszyli Jezusowi w Jego objawieniu ewangelii o Ojcu i o Królestwie Bożym, ale mieli też zaczątkowo udział w misji jako posłani tam, gdzie Jezus miał przyjść i dokonywać znaków – egzorcyzmować. Jezus po to ich wybrał, aby potem mógł ich posłać.- podkreślił

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - Apostołowie byli zachwyceni Jezusem, Jego wyjątkowością i mądrością. Byli zachwyceni bliskością wydarzeń i znaków jakie czynił Jezus, ale z drugiej strony On ich umiłował. To nie oni wybrali Jezusa, ale On ich wybrał – zupełnie inaczej jak to miało miejsce w Izraelu, gdy uczniowie wybierali sobie rabina. Jezus wezwał ich po imieniu – wszystkie ewangelie to opisują – to grono dwunastu wybrał Jezus, by ich posłać. – zaznaczył.

W dzisiejszym jubileuszu - z różnych względów - wzięło udział tylko ośmiu duchownych, natomiast 29 lat temu Święcenia Kapłańskie w katedrze św. Stanisława Kostki przyjęło 19 diakonów, wśród których byli:

• Ks. Adam Bajer vel Bojer
  • Ks. Włodzimierz Dudka