Abp Ryś: rzeczywistości Boga nie posiądzie się inaczej, jak po Bożemu!

- Rzeczywistości Boga nie posiądzie się inaczej, jak po Bożemu, na Boży sposób, przy pomocy Bożych środków. Wypełnieniem prawa jest Miłość, ale ta miłość którą otrzymujemy. Dokąd jest tak, że stajemy ze swoimi siłami, swoimi pomysłami, ze swoją gorliwością wobec tego, co jest całą rzeczywistością Bożą, całą rzeczywistością naszej wiary - jak tylko w oparciu o siebie – nie posiądziemy Ziemi Boga! – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Podczas dzisiejszej porannej Mszy świętej – celebrowanej w kaplicy prywatnej domu biskupów łódzkich – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś odnosząc się do czytań mszalnych zwrócił uwagę na to, że każdy, kto chce - podobnie jak Naród Wybrany - wejść do Ziemi Obiecanej musi być posłuszny Bogu. Nie wolno nam kierować się naszymi pomysłami ale zaufać temu czego oczekuje od nas Bóg.

- Ziemię obiecaną - Ziemię Boga można posiąść wyłącznie w oparciu o łaskę Boga czyniąc rzeczy po Bożemu a nie po swojemu. Mojżesz mógł otworzyć skałę słowem - by wypłynęła woda – ale on uważał, że słowo było za słabe. To, co jest mocne u Boga, co jest mocą Boga, bardzo często wydaje się człowiekowi za słabe, a potem człowiek się dziwi, że nie potrafi wykonać Bożego prawa, że nie potrafi posiąść tej ziemi, którą jest dla nas nasza wiara. Nie może posiąść tego, co jest jej szczytem – miłość do nieprzyjaciół, miłość do Boga i do bliźniego, miłość radykalna i heroiczna. Nie potrafimy jej posiąść, bo ciągle próbujemy ją posiąść po swojemu, moralizując siebie nawzajem mówiąc: musisz, musisz, musisz… a wypełnienie prawa jest w zasięgu ręki, tylko trzeba żyć łaską, otworzyć się na Słowa, otworzyć się na sakramenty. Trzeba wejść w modlitwę, we wspólnotę Kościoła, trzeba czerpać siłę od Boga, wtedy się wypełni prawo w oparciu o Bożą łaskę, w oparciu o Boże środki. Nie można posiąść ziemi Boga na swój własny sposób. Trzeba posiąść Ziemię Boga ma sposób Boży. – zauważył arcybiskup Grzegorz.

Przed błogosławieństwem łódzki pasterz zaapelował do mieszkańców Łodzi, aby porozglądali się wokół siebie, czy wśród sąsiadów nie ma kogoś, kto potrzebowałby pomocy i wsparcia, a gdy ktoś taki się znajdzie, by pójść do proboszcza - poinformować, że w danym miejscu mieszka senior, który spędza ten czas sam w swoim domu. – można też się zgłaszać, by być wolontariuszem, by tym naszym braciom seniorom zanosić posiłki, które są przygotowywane przez miasto. Na tę chwilę zgłosiło się 17 wolontariuszy. Z pewnością może być nas więcej. Zapraszam do takiej aktywności!

Kolejna Msza święta będzie transmitowana na stronie Archidiecezji Łódzkiej oraz na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.