Abp Ryś: dom może być „sakramentem”działania Boga

- Niech to słowo otwiera nas na naszą codzienność, którą możemy przeżywać tak, że zostaliśmy uwięzieni w domach, a możemy przeżywać ją tak, żeby zobaczyć jak te dom są przestrzenią działania Boga, jak są Jego szczególnym „sakramentem”. On jest w domu trudno rozpoznawalny, bo nie jest egzotyczny, bo nie jest dziwny, bo nie jest inny. Byłoby wielkim paradoksem, gdybyśmy Boga odrzucali w tym miejscu, w które on chciał wejść, żaby być jak najbliżej, żeby być z nami w taki codzienny, zwyczajny, niewyszukany sposób. – mówił arcybiskup Ryś.

Dzisiejszą poranną Mszę świętą w kaplicy domu biskupów łódzkich ksiądz arcybiskup Grzegorz celebrował w intencji wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych, którzy w tym szczególnym czasie posługują zarówno chorym jak i zdrowym przebywającym w swych domach.

W homilii łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że dom każdego z nas, zwyczajność dnia może być miejscem spotkania Boga, który wkracza w szarość naszej codzienności. - Mamy trudności w docieraniu do Boga w takiej szarości, codzienności. Już bardziej do nas przemawia taki „egzotyczny” obraz Boga, żeby był jakiś inny, żeby był z innego świata, jakoś wyraźnie odróżniający się od tego, jak żyjemy, żeby był nadzwyczajny. Ale w tej bliskości, w tej zwyczajności, w tej szarości, w naszej rodzinie… Bóg?  Ta codzienność, ta zwyczajność, ta szarość Boga jest przez Jezusa wybrana i przedłużona. Dlatego największy znak Jego obecności celebrujemy w chlebie, powszednim chlebie. – zauważył arcybiskup.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki zachęcił wszystkich do towarzyszenia dziś na modlitwie Ojcu Świętemu Franciszkowi, który o godz. 18:00 na pustym placu św. Piotr będzie się modlił za miasto Rzym i cały świat prosząc Boga o ustanie epidemii koronawirusa.