Autor: Paulina Dębiec
Nowe organy w kościele N.S.J w Tomaszowie Mazowieckim

5 stycznia parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim miała zaszczyt powitać po raz pierwszy w swoich progach metropolitę łódzkiego - ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia. Wizyta tak dostojnego gościa połączona została z uroczystym poświęceniem wyremontowanych niedawno: ambony oraz organów. Warto dodać, iż wraz z ks. arcybiskupem do w/w świątyni przybył także i jego sekretarz - ks. dr Łukasz Burchard, który to właśnie w Parafii NSJ przyjął sakrament Chrztu Świętego.

W wygłoszonym Słowie Bożym (co miało oczywiście miejsce na nowej ambonie) łódzki pasterz wiele miejsca poświęcił szeroko rozumianej zmianie, która pochodzi z miłości, co więcej, jest ona niejednokrotnie przyczynkiem wszelakiego postępu...Metropolita życzył licznie obecnym wiernym "duchowego postępu, swoistego "kroku naprzód" - dalszej duchowej zmiany, które zawsze przybliżają nas do Pana Boga! Po mszy świętej kapłani wraz z wiernymi oddali się uczcie duchowej, jaką niewątpliwie był koncert organowy w wykonaniu pierwszego organisty katedralnego - p. Jakuba Garbacza (p. Jakub swoją grą uświetnił także sprawowaną wcześniej mszę świętą) z towarzyszeniem małżonki - znakomitej flecistki, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi -  dr Joanny Woszczyk - Garbacz. Muzycy w cudowny sposób przenieśli słuchaczy przez poszczególne epoki muzyczne, ukazując całe piękno i różnorodność brzmienia organów. Za swój występ zostali nagrodzeni w  pełni zasłużonymi, gromkimi brawami!