Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: każdy poważny zamysł nad Kościołem zaczyna się od modlitwy
21:00 | 28.10.2019 | Wyświetleń: 1016 | Autor: Antoni Zalewski

„Błogosławimy Cię Panie za tę piękną Świątynie, za wszystkich, którzy się o nią troszczyli i troszczą. Błogosławimy Cię za to dzieło odnowienia tej Świątyni. Ty się Panie odbijasz w pięknie tej Świątyni. Ty jesteś źródłem wszelkiego piękna i Ty jesteś źródłem talentów ludzikach”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś w modlitwie błogosławienia odnowionej  Świątyni.

Metropolita łódzki sprawował Mszę Św. dziękczynną w parafii Zesłania Ducha Św.. Cała wspólnota dziękowała za wyremontowany kościół. We wstępie proboszcz parafii ks. Paweł Lisowski podkreślił udział wielu osób, które zaangażowały się w remoncie Świątyni. „Chcemy Panu Bogu złożyć tę najświętsza ofiarę za dar tej Świątyni, za cały trud tej pracy, ale także za tych wszystkich, którzy swoimi ofiarami i dotacjami przyczynili się, aby ten kościół mógł być odnowiony”- dodał ks. Lisowski.

W swoim słowie skierowanym do wiernych, Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to jak się buduje Kościół jako wspólnotę ludzi. „Jezus rozpoczyna budowę wspólnoty- Kościoła po całonocnej modlitwie. Jest to dla nas podpowiedź, że prawdziwy pomysł na budowanie Kościoła rodzi się z modlitwy. Modlitwy wytrwałej, cierpliwej. Jezus całą noc trwał na modlitwie”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Metropolita Łodzi odniósł się także do zakończonego Synodu Biskupów na temat Kościoła w Amazonii i tego jak przez media przetoczyła się dyskusja na temat Kościoła. „Ciekaw jestem ile tej dyskusji rodzi się z modlitwy? Można też zadać pytanie ile naszej modlitwy towarzyszyło temu Synodowi?”- pytał Abp Ryś.

Kaznodzieja odniósł się także do własnego doświadczenia uczestnictwa w zeszłorocznym Synodzie Biskupim dotyczącym młodzieży. „Papież Franciszek uczył nas dyskusji o Kościele, która przeplatana jest modlitwą. Każdy z nas mógł mówić przez 4 minuty, ale po pięciu wystąpieniach Papież zarządzał 4 minuty ciszy, abyśmy mogli pomyśleć co Duch Św. mówi głosami tych pięciu, którzy się właśnie odezwali. Nie co oni mówili, ale co Duch Święty mówi prze naszych braci. To jest modlitwa. Wtedy przestajemy myśleć o Kościele w kategoriach: frakcja lewa , frakcja prawa, tylko co Duch Święty mówi poprzez mojego brata. Każdy poważny zamysł nad Kościołem zaczyna się od modlitwy”- mówił Metropolita Łódzki.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup odmówił modlitwę dziękując Bogu za tę Świątynię, a także prosząc o wzrost wiary dla kolejnych pokoleń, dzięki którym ta Świątynia będzie trwać.

Sprawowaną Eucharystię ubogacił swoim śpiewem Męski Chór z parafii Miłosierdzia Bożego z Justynowa.