Archidiecezja Łódzka
A wy, za kogo mnie uważacie? – pielgrzymi w Cezarei Filipowej
18:30 | 04.12.2018 | Wyświetleń: 737

Przy źródłach Jordanu w Cezarei Filipowej chrześcijanie różnych wyznań pielgrzymujący z Łodzi do Ziemi Obiecanej wspólnie rozważali fragment Markowej ewangelii, w której Jezus pyta swoich uczniów za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego.

Pomocą w medytacji nad tym słowem ewangelii była homilia, którą wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w R.P. ks. bp Marek Izdebski z Bełchatowa.

Powiedział on między innymi: Po pytaniu Jezusa, pada odpowiedź – ty jesteś mesjasz – odpowiada Piotr. Zdaje się, że uczniowie pochwycili czym jest misja Jezusa na ziemi. Jezus zdaje się zaakceptować tę odpowiedź, ale surowo im przykazuje, aby nikomu o tym nie mówili! – podkreślił bp Izdebski.

– Jezus mówi Piotrowi, nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie! Można powiedzieć, że i wtedy od Piotra i teraz od nas – nasz Bóg Jezus Chrystus żąda zerwania z tym, co nas ogranicza. Co sprawia, że wiara jest rutyną opartą na powtarzalności pewnych gestów i rytuałów. Żąda od nas, abyśmy potrafili wyjść poza nasze przyzwyczajenia, abyśmy przestali być niewolnikami tego, co jest wokół nas. Żąda, abyśmy Jego słowa, Jego ewangelię traktowali poważnie jako żywy instrument kształtowania świata wokół nas, a nie jak jakiś skarb, który można by było zamknąć w złotej szkatule, którą wyciągamy w odświętnych momentach, aby się nim od czasu do czasu pochwalić. – zauważył.