Autor:
Licheń: odpust Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

2 lipca w sanktuarium w Licheniu jest dniem, w którym już od czterech lat, zgodnie z przywilejem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odbywa się odpust Matki Bożej Licheńskiej. Według kustosza sanktuarium ks. Wiktora Gumiennego MIC, dzień ten upamiętnia także uroczystość przeniesienia obrazu Matki Bożej z kościoła św. Doroty do nowej bazyliki.

Odpust z 2 lipca nie jest jeszcze tak bardzo popularny jak ten z 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, niemniej co roku przybywa coraz więcej pielgrzymów, aby modlić się przed wizerunkiem Matki Boskiej Licheńskiej i dziękować za otrzymane łaski.

W samo południe w bazylice przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej zgromadziło się dziś około 3 tys. wiernych, pielgrzymów i mieszkańców parafii. W homilii ks. Niemira prosił zgromadzonych, by nie zapominali o naukach Sługi Bożego Jana Pawła II. Przypomniał, że wiara rodzi się ze słuchania. Maryja uwierzyła, że stanie się to, co jej było powiedziane. Maryja z licheńskiego wizerunku z orłem na piersi pyta o wierność polskiego narodu Chrystusowej Ewangelii i nauczaniu Kościoła.

Kaznodzieja nawiązał też do historii sanktuarium i cudów jakie miały tu miejsce. Ta nikomu nieznana kiedyś wioska stała się słynna ze względu na kult Maryi. Świątynię wypełniają modlitwy, a o nawróceniach i wyproszonych łaskach mogą świadczyć licheńskie konfesjonały i wywieszone wota dziękczynne, za którymi kryje się historia konkretnego człowieka.

W Mszy św. udział wzięła także grupa około 100 osób niepełnosprawnych, którzy w ramach Oazy Chorych odbywają w sanktuarium swe coroczne spotkanie.

Dzisiejsza uroczystość to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w sanktuarium w ciągu roku. W ramach odpustu, dziś jeszcze, odprawione zostaną uroczyste Nieszpory z procesją.