Autor:
Abp Tokarczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

- Arcybiskup jest mężnym i niezłomnym świadkiem prawdy, której poznawanie i przekazywanie staje się pierwszym i podstawowym zadaniem każdego uniwersytetu – podkreślił w laudacji prof. Aleksander Bobko. Dodał też, że w okresie 28 lat sprawowania rządów w diecezji przemyskiej laureat dał się poznać jako nieugięty obrońca praw i nauczyciel wartości chrześcijańskich, które okazywały się niewygodne dla ówczesnej władzy”.

Prof. Bobko zwrócił też uwagę w swoim przemówieniu, iż abp Tokarczuk potrafił łączyć głoszenie prawdy z praktycznymi działaniami m.in. troską o budowę świątyń. Pomógł w powstaniu 400 kościołów i kaplic oraz utworzeniu ponad 200 parafii. „Wszystko dokonywało się mimo sprzeciwu i szykan ze strony władz komunistycznych. Ale byłem nieugięty. Mówiłem im: ja wiem, co możecie. Możecie mnie zabić, aresztować, wysłać zagranicę , spowodować wypadek i wiele innych rzeczy. Za najwyższe wartości jakimi są prawda, Bóg, mogę zapłacić najwyższą cenę. Nie poddam się” – mówił abp Tokarczuk, podczas odbierania zaszczytnego tytułu.

Abp Tokarczuk przyjął święcenia kapłańskie 21 czerwca 1942 r. przyjął we Lwowie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. W grudniu 1965 r. został powołany na biskupstwo przemyskie przez papieża Pawła VI. Otrzymał liczne nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia, spośród których najważniejszy jest Order Orła Białego.