Archidiecezja Łódzka
Parafia Świętej Faustyny Kowalskiej w Łasku
Proboszcz: ks. kan. Jarosław Wojtal
Wikariusz: ks. Patryk Nowak
Telefon: 43 676-21-41, 608-406-259

Adres: Batorego 41 , 98-100 Łask
E-mail: faustynalask@protonmail.com

O parafii
Msze święte
Informacje
Kancelaria parafialna
Ogłoszenia

Rys Historyczny

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1 VII 1996 r. (abp Władysław Ziółek)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowę kościoła rozpoczęto w 2000 r. Kościół budowany według projektu architektów Pawła Marciniaka i Dariusza Witasiaka. 4 października 2009 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego do świątyni (abp Władysław Ziółek) i w tym dniu nastąpiła pierwsza msza w murach nowego kościoła. Kaplica tymczasowa, wybudowana w 1996 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka w 2012 roku została przeniesiona do parafii pw. bł. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.

Ulice należące do Parafii

Batorego (część), Bohaterów Września, Borowikowa, Cisowa, Chabrowa, Dębowa, Inki-Siedzikówny, Jarzębinowa, Jesionowa, Jodłowa, Leszczynowa, 9 Maja, Podleśna, Orzechowa, Spółdzielcza, Szkolna, Szpitalna, Topolowa, Warszawska (część)
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Ostrów (część) – 0,5 km, Ostrów Osiedle – 0,5, Wola Łaska (część) – 1

Dni powszednie

07:00, 17:30 (w środy i piątki 17:00), 18:00
od 1.01. do Środy Popielcowej
07:00, 16:00

Soboty

07:00, 17:30, 18:00
od 1.01. do Środy Popielcowej
07:00, 18:00

Niedziele i święta

07:30, 09:00, 10:15, 11:30, 18:00

LICZBA MIESZKAŃCÓW: 5000
ODPUST: św. Faustyny Kowalskiej, 5 października
TRIDUUM EUCHARYSTYCZNE: 3, 4, 5 października
OSTATNIA WIZYTACJA PASTERSKA: 2019 r. (bp Marek Marczak)
CMENTARZ GRZEBALNY: –
KAPLICE NA TERENIE PARAFII:
Kaplica szpitalna, Łask, ul. Warszawska 48
FORMY DUSZPASTERSTWA: Żywa Róża, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, asysta, chór parafialny, schola dziecięca, Bielanki – dzieci Maryi, ministranci
PROBOSZCZOWIE od powstania parafii w 1996 r.:
ks. Jarosław Wojal 1996–
KSIĘŻA POCHODZĄCY Z PARAFII:
ks. Grzegorz Sobczak,
ks. Adrian Matuszewski.
ZAKONNICY POCHODZĄCY Z PARAFII: –
ZAKONNICE POCHODZĄCE Z PARAFII:
s. Kinga [Cordia] Mizera CSFN, śluby wieczyste w 2009.
s. Aneta [Paulina] Niewiadomska CPSICM, śluby wieczyste.
KSIĘGI METRYKALNE: ochrzczonych 1996–2019, małżeństw 1996–2019,
zmarłych 1996–2019.

OBSADA PERSONALNA:
Proboszcz: ks. kan. Jarosław Wojtal, mian. 1 VII 1996 tel. 43 676-21-41
Wikariusz: ks. Patryk Nowak, mian. 27 VIII 2016

czynna pn-pt 16:30-19:00

 

Zgodnie z zaleceniami:

W czasie zagrożenia epidemiologicznego kancelaria parafialna
w każdej sprawie prosi o kontakt telefoniczny.
W sprawach pilnych możliwość spotkania
po wcześniejszym umówieniu się.

Numer telefonu: 608-406-259

Ogłoszenia duszpasterskie

29 marca 2020  –  V Niedziela Wielkiego Postu

Wypominki wraz z Różańcem o g. 17.30.

 1. 24 marca 2020 r. Kuria Metropolitalna Łódzka wydała Zarządzenie dotyczące działania parafii w czasie pandemii.
  Z Zarządzeniem możemy się zapoznać na tablicy ogłoszeń przed kościołem, na stronie internetowej parafii oraz na koncie parafii na Facebooku.
 2. Zgodnie z zaleceniami Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, zawieszone zostają nabożeństwa pasyjne, tj. Drogi Krzyżowe oraz Gorzkie Żale. Nie odbywają się także w parafiach rekolekcje wielkopostne. W związku z tym Msze św. w najbliższy czwartek, piątek i sobotę, które były zaplanowane w czasie naszych rekolekcji na g. 9.00, będą odprawione o g. 7.00, a Msze św. z g. 16.00 – w czwartek o g. 17.30, w piątek o g. 17.00, w sobotę o g. 17.30.
 3. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii.
  Podobnie ma się rzecz z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania.
 4. W obecnym, trudnym czasie, który przeżywamy, tym bardziej potrzebujemy Bożego umocnienia. Możemy nawiedzić kościół na indywidualną modlitwę. Pozostaje on otwarty od rana od g. 6.30 do g. 19.00 wieczorem.
 5. W związku z zaistniałą sytuacją, przygotowujemy transmisję na żywo za pośrednictwem Internetu z uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy.
 6. O przebiegu liturgii Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, informować będziemy na tablicy ogłoszeń oraz stronie internetowej i koncie na Facebooku, wraz z ukazującymi się zarządzeniami Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.
 7. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. O g. 18.00 Msza św. w intencji kapłanów oraz o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
 8. Najbliższy piątek jest pierwszym piątkiem miesiąca. Spowiedź rano na Mszy św. o g. 7.00; po południu od g. 16.00. Msza św. wynagradzająca od kółek różańcowych o g. 17.00.
  Po Mszy św. o g. 7.00 całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Faustyny. Zachęcamy do adoracji (jednocześnie w kaplicy może przebywać maksymalnie 5 osób).
 9. W pierwszą sobotę miesiąca o g. 7.00 Msza Św. ku czci Niepokalanego Serca N.M.P. przed Mszą Św. godzinki, a po Mszy Św. nabożeństwo pierwszosobotnie z  wystawieniem Najśw. Sakramentu.
 10. Aby uniknąć nadmiernego kontaktu, ofiary na tacę będziemy mogli złożyć do koszyczka przy wyjściu z kościoła po Mszy św. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

Sakrament pokuty i pojednania

Z sakramentu spowiedzi można skorzystać w konfesjonale w godzinach Mszy św. oraz w każdym innym czasie na indywidualną prośbę.

 

Osoby, które chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania poza konfesjonałem, proszone są o wyrażenie takiej woli kapłanowi. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi w naszej parafii może być np. kaplica, zakrystia lub kancelaria parafialna. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – penitenta i spowiednika.

    Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961) wyraźnie wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

 

Niemożliwa jest spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.). Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź przez telefon, a wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wyraźnie zakazują spowiedzi „na odległość” i wskazują, że w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”.

 

 

Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej
z dnia 24 marca 2020 roku
dotyczące działania parafii w czasie pandemii

Kuria Metropolitalna Łódzka z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego zarządza od dnia 24 marca 2020 roku na terenie Archidiecezji Łódzkiej co następuje:

 1. Arcybiskup Metropolita Łódzki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 12 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie (Dekret z dnia 24 marca 2020 roku, Abp-1.1-272/2020). Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.
 2. W związku z nowymi, obowiązującymi od dnia 24 marca br., zarządzeniami państwowymi w każdej Mszy świętej, nabożeństwie i pogrzebie może uczestniczyć 5 osób. W praktyce oznacza to, że we Mszy świętej uczestniczą osoby, które poprosiły o jej sprawowanie, a w pogrzebie – najbliższa rodzina. Jeśli zaczyna gromadzić się większa niż 5 osób liczba wiernych, należy przybywające osoby poprosić o opuszczenie kościoła lub kaplicy i – jeśli to możliwe – zaprosić na kolejne Msze święte. Najlepiej czynić to przed ich wejściem do świątyni. Osoby wykazujące objawy przeziębienia i osoby w podeszłym wieku należy zdecydowanie prosić o powrót do domu.
 3. Kościoły i kaplice publiczne w archidiecezji łódzkiej pozostają otwarte. Kapłanów prosimy, aby dokonywali wystawienia Najświętszego Sakramentu, byli do dyspozycji wiernych w sakramencie pokuty i udzielali Komunii świętej poza Mszą świętą.
 4. Nadal należy zachowywać następujące zalecenia wydane w Zarządzeniu z dnia 14 marca br., to znaczy:
 5. Osoby przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie wydezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdy użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan.
 6. Usilenie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii świętej do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie.
 7. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki. Cześć Krzyżowi lub relikwiom oddajemy przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez pocałunku czy dotyku. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 8. Nie organizujemy w parafiach spotkań formacyjnych, w tym rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 9. Do 11 kwietnia br. włącznie zostaje zawieszone odprawianie nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Do tego dnia zostają także odwołane wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym.
 10. Do minimum prosimy ograniczyć załatwianie spraw w kancelariach parafialnych, w kurii, archiwum i trybunale archidiecezji łódzkiej. Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery kontaktowe można znaleźć na stronach parafii i na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej.
 11. Arcybiskup Metropolita Łódzki wzywa kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wiernych świeckich prosi, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z pasterzami.
 12. Rozumiejąc, że Wielki Post i Wielki Tydzień, to szczególny czas w całym Kościele powszechnym, przeżywany wokół sakramentu pokuty, nadal należy zachowywać następujące zalecenia wydane w Komunikacie z dnia 17 marca br., to znaczy:
 13. Zachęcamy wszystkich kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych pragnących przystąpić do spowiedzi świętej, trwając na adoracji Najświętszego Sakramentu.
 14. Wszystkich wiernych zachęcamy do przystępowania do spowiedzi świętej, aby w czasie bezpośrednio poprzedzającym Wielkanoc uniknąć zgromadzeń.
 15. Prosimy także, aby podczas sprawowania sakramentu pokuty zachować wszelkie środki ostrożności. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale na jego kratkach należy nałożyć folię i – jeśli to możliwe – zadbać o jej dezynfekcję po każdej osobie. Zalecana jest jednak spowiedź święta poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła.
 16. Osoby starsze prosimy, aby pozostając w domu, korzystały z dyspozycji kapłanów, którzy mogą przybyć z posługą sakramentu pokuty i Komunią świętą do wszystkich, którzy o to poproszą.

W najbliższym czasie, w oddzielnym komunikacie, zostaną opublikowane zarządzenia dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Sacrum.

Biskup Ireneusz Pękalski
Wikariusz Generalny

Łódź, dnia 24 marca 2020 roku
KO-1.5.2.-272/2020

 

 

Modlitwa o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa:

 

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus, który dotyka obecnie ludzkość, został jak najszybciej opanowany i nie siał więcej zniszczenia oraz lęku. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.

Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

 

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informujemy, że:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka z siedzibą przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 1 w Łodzi, reprezentowana przez Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolitę Łódzkiego;
 2. inspektorem ochrony danych w Archidiecezji Łódzkiej jest ks. dr Zbigniew Tracz, ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź, mail: iod@archidiecezja.lodz.pl;
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług i informacyjnym;
 4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
 5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka;
 6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
 8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
 9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
 10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.