Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 534
Bp Pękalski podczas liturgii stacyjnej: odnowienie ducha dokonuje się poprzez odwrócenie się od grzechu!
Udostępnij

- Odnowienie ducha dokonuje się poprzez odwrócenie się od grzechu, zła zwłaszcza od grzechu ciężkiego, a zwrócenie się ku dobru. Myślę, że w naszym szczerym postanowieniu realizacji tego pragnienia, bardzo pomocne będzie przypomnienie słów św. Pawła z listu do Rzymian: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. - tłumaczył bp Ireneusz Pękalski w homilii podczas IX stacji nawiedzenia Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w świątyni pw. św. Maksymiliana Kolbe w Łodzi na os. Dąbrowa.

Ksiądz biskup zauważył, że - człowiek prawdziwie nawrócony odrzuca od siebie wszystkie grzechy i czyni sobie nowe serce i nowego ducha. Autentyczne nawrócenie wymaga niekiedy bardzo odważnej - wprost heroicznej - postawy z naszej strony, o której mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. – mówił bp Pękalski.

Kończąc homilię kaznodzieja przywołał słowa Ojca Świętego Franciszka z orędzia na tegoroczny Wielki Post, które – jak zauważył hierarcha – może być dla nas cenną wskazówką jak w tym błogosławionym czasie troszczyć się o odnowienie naszego ducha. – Wielki Post to okres działania. Zatrzymania się na modlitwie, aby przyjąć Słowo Boże i zatrzymać się jak Samarytanin, w obecności zranionego brata. Miłość Boga i bliźniego jest tą samą miłością. Nie mieć innych bogów to zatrzymać się w obecności Boga, przy ciele bliźniego. Dlatego modlitwa, jałmużna i post nie są trzema niezależnymi zadaniami, ale jednym ruchem otwartości i ogołocenia. – zakończył bp Pękalski.

Już jutro - ostatnim – w tym tygodniu – kościołem na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych będzie świątynia pw. Trójcy Świętej w Łodzi.

Udostępnij
Galeria zdjęć