Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś: Duch Eliasza  to duch wspólnoty | Adwentowy Dzień Skupienia Sióstr

O Eliaszu mówił w swojej homilii Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś. Metropolita Łódzki przewodniczył Eucharystii sprawowanej w kaplicy zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Łodzi.

Msza Św. była sprawowana na rozpoczęcie adwentowego dnia skupienia w którym uczestniczyły siostry z różnych zgromadzeń Archidiecezji Łódzkiej. W swojej homilii Ksiądz Kardynał odnosił się do Proroka Eliasza. Duchowny mówił, że Eliasz walczył z fałszywą nadzieją i to jest bardzo adwentowy wymiar. W czasach kiedy żył Eliasz Żydzi czcili Baala i ten kult bardzo się rozwijał. Prorok wskazywał im jednak, że wiara w niego i kierowanie do niego swoich modlitw to fałszywa nadzieja.

„Każdy z nas musimy myśleć o tym, czy ta nadzieja, którą w sobie noszę jest prawdziwa czy fałszywa. Czy jest właściwa czy jest pseudo nadzieją? Czy z niej urodzi się życie czy śmierć?”- wskazywał kaznodzieja.

Dalej w swoich rozważaniach Metropolita Łódzki podkreślał ważność budowania wspólnoty.  „Duch Eliasza to duch, który łączy ludzi w relacjach rodzinnych, łączy w relacjach jakie powinny  być w ludzie Boga. To jest duch wspólnoty, to jest duch, który nie godzi się na podziały i się na nie zgadza”- podkreślał duchowny.

Po Eucharystii był czas na wspólną  herbatę i kawę przy cieście. Następnie Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś wprowadził siostry do pracy w grupach, która była drugą częścią dnia skupienia. Metropolita Łódzki przywoływał Synod Biskupi, który w październiku odbył się w Rzymie. Metropolita Łódzki mówił o tekście, który powstał na zakończenie tego synodalnego posiedzenia. Duchowny przywołał ten tekst ponieważ miał on posłużyć siostrom do pracy warsztatowej. Po wprowadzeniu przez Księdza Kardynała siostry zostały podzielone na 10 osobowe grupy w których miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie: kiedy grupa sióstr staje się wspólnotą?