Abp Ryś z nominacji papieskiej weźmie udział w pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu o Synodalności

Z nominacji Ojca Świętego Franciszka metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś weźmie udział w pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu o Synodalności, który jesienią tego roku odbędzie się w Wiecznym Mieście – poinformowało dziś w południe Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak głosi komunikat vaticannevs.va - Episkopat Polski reprezentować będą arcybiskupi Stanisław Gądecki, Adrian Galbas i Marek Jędraszewski. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział abp Grzegorz Ryś. Aleksander Bańka natomiast będzie jednym z 5 świeckich reprezentantów Europy. Dodatkowo na reprezentantkę świeckich z Ameryki Północnej wybrano pochodzącą z Polski Julię Osękę. Wśród uczestników Synodu znajduje się też polski biskup misyjny Dariusz Kałuża MSF jako przedstawiciel episkopatu Papuy Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Z Polski pochodzi również bp Radosław Zmitrowicz OMI, pomocniczy biskup kamieniecki na Ukrainie, który będzie uczestniczył w obradach z nominacji papieskiej.- czytamy w komunikacie.

Można pokusić się o stwierdzenie, że Łódź będzie miała aż dwóch przedstawicieli, gdyż w Synodzie weźmie udział również kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik papieski – który reprezentować będzie Kurię Rzymską.

Synod o Synodalności czyli XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które odbywa się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” zostało zwołane przez Papieża Franciszka i zainaugurowane w październiku 2021 roku. Synod obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, a jego zamknięcie planowane jest na jesień 2024 roku.