Autor: ks. Paweł Kłys / foto - ks. Hubert Kempiński
Wyświetleń: 687
Bp Marek Marczak o wizycie ad limina Apostolorum 2021

Dla księdza biskupa Marka Marczaka – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej – zakończona już wizyta ad limina Apostolorum była pierwszą biskupią pielgrzymką do grobów Apostołów śww. Piotra i Pawła w Rzymie.

Jak wspomina ksiądz biskup - w moich myślach, w mojej pamięci pozostaje bardzo żywe spotkanie z Papieżem Franciszkiem – spotkanie braterskie, spotkanie bardzo serdeczne – w którym mogliśmy z porozmawiać Papieżem, zadawać pytania i wspólnie się pomodlić. Dla mnie osobiście to spotkanie było bardzo wzruszające, w którym w sposób niezwykle wyjątkowy poczułem Jego serdeczność, bliskość i otwartość. Jako biskupi zadawaliśmy Ojcu Świętemu różne pytania, ale i On pytał nas o różne rzeczy. To spotkanie bardzo mocno odciska się w mojej świadomości. – mówił bp Marek.

Łódzki hierarcha zwrócił uwagę na to, że - pobyt w Rzymie jest – dla mnie osobiście – takim powrotem w myślach i we wspomnieniach do okresu studiów w Rzymie, kiedy miałem okazję – wówczas jako ksiądz – spotykać Kościół z różnych części świata, rozmawiać z kapłanami, siostrami zakonnymi, świeckimi z różnych części świata. Teraz - podczas pobytu ad limina Apostolorum - mogłem rozmawiać także z biskupami i kapłanami z różnych części świata, ale w zupełnie innej sytuacji – to podobne doświadczenie, ale jednak zupełnie inne. Doświadczenie pojrzenia na Kościół z punktu widzenia jako kogoś, kto ma brać odpowiedzialność za tę wspólnotę. O to apelował – prosił – Ojciec Święty Franciszek. Prosił nas o świadectwo, prosiło o bycie blisko kapłanów i świeckich. – tłumaczył.

- Na pewno ta wizyta – nie wiem jeszcze w jaki sposób – ale zaowocuje w moim życiu, w życiu nas jako biskupów – ale i całego Kościoła w Polsce. Była to wizyta, z którą wiążemy wielkie nadzieje na przyszłość. Spotkanie z Piotrem naszych czasów, spotkanie z Kościołem powszechnym tutaj w  Rzymie na pewno wyznacza określone kierunki działania,  myślenia o Kościele, o swoim miejscu w Kościele, o zadaniach w tym Kościele. Jestem bardzo Panu Bogu wdzięczny za ten czas. – podkreśla łódzki pasterz.

Ksiądz biskup Marek Marczak został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Łódzkiej (tytularnym Lentini) przez Ojca Świętego Franciszka 28 lutego 2015 r., a sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia 2015 r. w Archikatedrze Łódzkiej.


zobacz także: