Autor: ks. Paweł Kłys/ Foto - ks. Hubert Kempiński
Wyświetleń: 3709
Abp Grzegorz Ryś o ad limina Apostolorum 2021: świadectwo, bliskość, bycie pasterzem!

Choć zakończyła się już wizyta ad limina Apostolorum trzeciej grupy polskich biskupów, to łódzcy księża biskupi przedłużyli swój pobyt w Italii i dziś nawiedzili Subiaco - miejsce uświęcone życiem św. Benedykta oraz obecnością św. Franciszka z Asyżu. To – jak zauważa metropolita łódzki – powrót do korzeni Kościoła, do życia wspólnotowego w Kościele. Dobrze jest to zobaczyć w tym czasie, kiedy z całym Kościołem rozpoczynamy przeżywać Synod – kolejny Synod biskupów, który Papież uczynił Synodem Powszechnym. Ta duża praca może być też wykonana w małych grupach – w małych wspólnotach. Temu ma służyć Synod, by pobudzić nas do konkretnego życia wspólnego w Kościele.  – zauważył metropolita łódzki.

Łódzkim biskupom do Subiaco towarzyszył Jałmużnik Papieski – ksiądz kardynał Konrad Krajewski, który pochodzi z Miasta Łodzi.

Podsumowując tegoroczną wizytę w Wiecznym Mieście arcybiskup Grzegorz zauważył, że -  centrum każdej wizyty ad limina Apostolorum jest pielgrzymka do czterech świętych miejsc w Rzymie – jakimi są cztery bazyliki większe: Bazylika św. Piotra, Bazylika św. Pawła, Bazylika na Lateranie i Bazylika Matki Bożej Większej. To były miejsca modlitwy, refleksji i medytacji nad Słowem. – podkreślił.

Metropolia łódzki zwrócił uwagę na to, że centralnym wydarzeniem ad limina jest spotkanie z Ojcem Świętym. - To było niezwykłe spotkanie. Papież Franciszek poświęcił nam dwie i pół godziny czasu na taką braterską rozmowę, do której zachęcał. Mówił, że rozmawia z nami jak biskup z biskupami. Nikt nie skorzystał z tego prawa, ale dawał nam prawo do krytyki, do zgłaszania jakiś wątpliwości. Skorzystaliśmy z możliwości zadawania Ojcu Świętemu pytań. Papież odpowiadał szerzej – nie próbował nam dawać zbyt konkretnych recept, raczej podpowiadał szerszą rzeczywistość służącą potem do rozeznania w jaką stronę iść. Ale niewątpliwie kluczem, do którego wracał ciągle, i my pewnie też spróbujemy do niego nawiązywać częściej, to była taka odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące trudnej sytuacji Kościoła w Polsce – takiej kryzysowej - związanej z tym, że ludzie z Kościoła odchodzą, że pojawia się duża liczba apostazji, że młodzież przestaje uczęszczać na lekcję katechezy w szkołach, że nasze społeczeństwo bardzo mocno się sekularyzuje – pokolenie najmłodsze pewnie najszybciej. Na te wszystkie trudne problemy Ojciec Święty odpowiadał – świadectwo, świadectwo, świadectwo, a potem bliskość, i trzeci – ważny postulat dla biskupów - bądźcie pasterzami! Być pasterzem, mamy być blisko, a rozstrzygająca odpowiedź na każdego rodzaju kryzys jest świadectwo – to było wielokrotnie powtórzone przez Ojca Świętego. Trzeba teraz w sobie odnaleźć posłuszeństwo wobec tego papieskiego słowa i otworzyć się na nie, i w nie wejść w sposób decydujący. – tłumaczył.

Arcybiskup Grzegorz dodał, że w czasie wizyty w watykańskich dykasteriach, kongregacjach i radach najważniejszymi wizytami były wizyta w Papieskiej Radzie Jedności Chrześcijan, oraz w Radzie ds. krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Tegoroczna wizyta ad limina Apostolorum do druga tego typu wizyta biskupia księdza biskupa Grzegorza, ale pierwsza jako metropolity łódzkiego. Pierwszą pielgrzymkę do grobów Apostołów Piotra i Pawła wraz z innymi biskupami ksiądz biskup odbył jako biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej w 2014 roku.


zobacz także:

Galeria zdjęć