Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 888
Bp Ireneusz Pękalski wizycie ad limina Apostolorum 2021

O swojej – trzeciej w życiu biskupim - wizycie ad limina Apostolorum opowiada ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Podczas wizyty ad limina księża biskupi odwiedzają watykańskie dykasterie dzieląc się tym, co dzieje się w ich diecezjach. - Każde spotkanie w watykańskiej dykasterii  rozpoczynało się modlitwą i modlitwą się kończyło, a uczestnicząc w tych spotkaniach, miałem wrażenie że ci, z którymi się spotykaliśmy ze strony kongregacji byli bardziej nastawieni na słuchanie nas, niż na pouczanie. – zauważył bp Pękalski.

Ksiądz biskup zaznaczył również, że podczas swojej wizyty w Trybunale Penitencjarii Apostolskiej podjął temat fałszywych oskarżeń wysuwanych pod adresem duchownych i świeckich w kwestii pedofilii. – Bywają takie przypadki w kontekście pedofilii w Kościele, że są fałszywe oskarżenia i uważam, że wobec tych osób – nie tylko księży – fałszywie oskarżanych w tej dziedzinie powinniśmy – my wszyscy – także i biskupi wykazać więcej empatii tzn. być bliżej tych księży, tych osób, wspomagać ich także swoim dobrym słowem i nie czynić tego tylko prywatnie, ale i w sposób publiczny. Bo bardzo często oni w sposób publiczny zostali fałszywie oskarżeni, a potem nikt publicznie w ich obronie nie stanął, ani nie był z nimi solidarny – dodał hierarcha.

Jednak – na co zwrócił uwagę ksiądz biskup – najważniejszym spotkaniem było, spotkanie z Ojcem Świętym. Trwało ono dwie i pół godziny. Ojciec Święty prosił nas bardzo o to, byśmy w sposób wolny zadawali Mu pytania. Tak też było. A pytania były bardzo istotne – dotyczące naszego Kościoła, ale i naszej posługi jako biskupów, a Ojciec Święty udzielał takiej pogłębionej odpowiedzi – przeplatając niekiedy swoją osobistą refleksją i odwołując się do swoich doświadczeń jako biskupa Buenos Aires. – podkreślił.

Ksiądz biskup Ireneusz Pękalski został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Łódzkiej (tytularnym Castello di Tingizio) przez Ojca Świętego Jana Pawła II 11 grudnia 1999 r., a sakrę biskupią przyjął 8 stycznia 2000 r. w Archikatedrze Łódzkiej.