Autor: ks. Paweł Kłys / Foto: archiwum - ks. Paweł Kłys, plac budowy - p. Maria Niedziela
Wyświetleń: 649
Trwają prace przy odbudowie Kościoła w Mileszkach

Dokładnie 31 sierpnia 2015 roku spłonął zabytkowy kościół pw. św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Mileszkach k. Łodzi. Przez długi czas konserwator zabytków badał zgliszcza po pożarze, a architekci przygotowywali odpowiedni projekt nowej świątyni, która swoją kubaturą będzie nawiązywała do nieistniejącego już dziś zabytku.

Po niespełna sześciu latach, dzięki ofiarności wiernych parafian oraz mieszkańców Łodzi, licznych sponsorów, a także dotacji (75 tys.) Marszałka Województwa Łódzkiego na odbudowę zabytkowej świątyni, po zatwierdzeniu projektu i otrzymaniu wszelkich pozwoleń przystąpiono najpierw do rozbiórki i uporządkowania ternu parafialnego, a następnie do odbudowy kościoła parafialnego.

- Tą Eucharystią rozpoczynamy odbudowę kościoła w Mileszkach. – mówił abp Ryś. - Wy nie będziecie tutaj odbudowywać zabytku choć zabytki są ważne. Przy całej randze kościoła w Mileszkach, jako jednej z najstarszych świątyni w archidiecezji łódzkiej, to jest to tylko etap odbudowy waszej wspólnoty, którą wy tutaj tworzycie. Wspólnoty modlitwy, wspólnoty Eucharystii, wspólnoty opartej na słowie Bożym. – tłumaczył metropolita łódzki podczas Mszy świętej celebrowanej w niedzielę 15 marca br. i rozpoczynającej odbudowę świątyni w Mileszkach.

 

Prace budowlane rozpoczęły się w środę 14 kwietnia br. Kierownikiem budowy został mgr inź. Wojciech Różak, a wykonawcą Obsługa Inwestycji Budowalnych RW- PROJEKT. Pieczę nad wznoszeniem świątyni sprawują projektanci: mgr inż. Wojciech Szygendowski, mgr inż. Janusz Machliński, mgr inż. Paulina Wiśniewska, mgr inż. Sebastian Kobziński, mgr inż. Wiesław Arcisz, mgr inż. Bogusław Jędrzejowski. Planowany termin zakończenia prac – jak podaje tablica informacyjna znajdująca się na placu budowy – to koniec grudnia br.

Każdy, kto chciałby wspomóc swoim „wdowim groszem” odbudowę świątyni w Mileszkach, może to uczynić dokonując wpłaty na konto Archidiecezji Łódzkiej: 22 1240 3028 1111 0000 2824 0033, z dopiskiem „DAR NA KOŚCIÓŁ W MILESZKACH”.

Dotychczasowy kościół, był trzecim wystawionym w 1766 r. Świątynia drewniana, konstrukcji zrębowej na podmurówce. Prezbiterium orientowane było na południe. W 1832 r. świątynia została powiększona przez dobudowanie 4-metrowwej kruchty, nad której wznosiła się wieża, zakończona metalowym krzyżem. Przy prezbiterium od zachodu znajdowała się zakrystia, a przy nawie od wschodu murowana kruchta.


zobacz także: