Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 1005
Abp Ryś: Odbudujcie tą Świątynię na silnym fundamencie słowa Bożego
Udostępnij

To niezwykłe jak Boże słowo poświęcone odbudowie Świątyni Jerozolimskiej przenika dzisiejszy dzień, w którym wy rozpoczynacie odbudowę waszej świątyni - mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Świętej sprawowanej w parafii św. Doroty w Łodzi-Mileszkach.

Przeżywamy czwartą niedzielę Wielkiego Postu – Laetare- Niedzielę Radości, w której  Bóg mówi  do nas -ciesz się!  W tej wspólnocie jest szczególny powód do radości. Tą Eucharystią rozpoczynamy odbudowę kościoła w Mileszkach.  W pierwszym czytaniu pokazane jest jak życie ludzkie, życie Izraelitów splata się właśnie ze świątynią. Świątynia postawiona przez Salomona stała kilka wieków. Spalili ją Chaldejczycy. Zaatakowano Ziemie Święta i lud żył w niewoli. Kiedy zaczęto ich uwalniać z niewoli nakazano im odbudować świątynie. To jest historia Izraelitów bardzo związana z ich świątynią. I to niesamowite, że to czytanie rozważamy właśnie dzisiaj w tym miejscu, gdzie właśnie zaczynamy odbudowę Świątyni. Tak to już Pan Bóg zaplanował- mówił Metropolita Łódzki.

Bóg jest w tych wszystkich wydarzeniach. On nadaje im sens. Kiedy czytamy tą historie słowem Bożym ona nabiera sensu. Dowiadujemy się wtedy całej prawdy. Czytanie historii przez pryzmat słowa Bożego jest potrzebne żeby odczytać jej sens.

Dziś patrzę ma ten konfesjonał i na księdza Tadeusza, proboszcza, który wielkim wysiłkiem i waszą wspólną pracą tworzył i remontował ten kościół i naraz strawił go pożar. Jaki to był ból i rozpacz… Ale zaraz myślę jaką Ksiądz Tadeusz ma dziś radość w sercu, ze rozpoczynamy kolejną odbudowę.

Izraelici mieli to poczucie, że nie odbudowują tylko świątyni w sensie materialnym. Wy nie będziecie tutaj odbudowywać zabytku choć zabytki są ważne- mówił Łódzki Pasterz- Tu nie chodzi tylko o to żeby odbudować budynek.  Wy dzisiaj zaczynacie rekolekcje. Od czego zaczynacie odbudowę ? Od rekolekcji, od słowa Bożego i to jest sens nadany tej historii przez Boga. To jest fundament na którym się stawia świątynie. Słowo Boga które łączy ludzi, jednoczy wspólnotę parafii. Słowo Boga to kamień węgielny. To jest ta podstawa, na której powinniśmy budować. Przy całej randze kościoła w Mileszkach, jako jednej z najstarszych świątyni w archidiecezji łódzkiej, to jest to tylko etap odbudowy waszej wspólnoty, którą wy tutaj tworzycie. Wspólnoty modlitwy, wspólnoty Eucharystii, wspólnoty opartej na słowie Bożym- mówił do parafian Ksiądz Arcybiskup.

Materialne rzeczy można zniszczyć, ale tych którzy są Kościołem nie da się zniszczyć. Budowle są tylko budowlami. Ale Kościoła ludzi, których wiara jest oparta na silnym fundamencie słowa Bożego nie da się zburzyć .Macie tu znacznie więcej do odbudowania niż mury kościoła- mówił Metropolita Łódzki.

Arcybiskup przypomniał jeszcze jak ważne jest przestrzeganie świętowania niedzieli. Trzeba się zatrzymać, by dać czas i przestrzeń Bogu do działania. Po to potrzebujecie odbudować ten kościół, żeby przeżywać Bożą obecność, Boże działanie poprzez słowo i liturgie. Trzeba Bogu zostawić przestrzeń, by mógł działać i by jego Słowo mogło w nas owocować.

Pan da nam łaskę odbudowania świątyni jeśli damy mu do tego przestrzeń. Bardzo Wam życzę abyście tej radości z odbudowy Świątyni, której doświadczył Izraelici również doświadczyli- mówił Arcybiskup Ryś- Przeżywajcie tą odbudowę w świetle tego słowa, które Bóg Wam dziś daje.

Kościół Św. Doroty spłonął 31 sierpnia 2015 roku. Od tego momentu trwała zbiórka ofiar na jego odbudowę.  Usytuowany był przy ulicy Pomorskiej 445, był jednym z najstarszych zachowanych zabytków w Łodzi.

Udostępnij
Galeria zdjęć