Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1547
Abp Ryś do księży w 20. rocznicę Święceń: Bóg potrzebuje nas do tego, by mógł służyć ludziom coraz lepiej, coraz bardziej!

- Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeb odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! – mówił abp Ryś.

W tym roku mija 20. rocznica święceń prezbiteratu duchownych, którzy swoje „chcę” wypowiedzieli wobec Boga i Kościoła 9 czerwca 2001 roku w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Z tej okazji w Kolegiacie Łaskiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła miał miejsce uroczysty jubileusz, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Wraz z metropolitą łódzkim dziękczynną Eucharystię za dar powołania i kapłaństwa koncelebrowało 14 księży jubilatów.

Arcybiskup Grzegorz zwracając się do duchownych powiedział miedzy innymi: - Bóg chce posłużyć człowiekowi. To jest perspektywa bardzo nam potrzebna. Nam się wydaje, że my służymy Bogu. Można by w rocznicę święceń zachwycać się – jak to fantastycznie obecni tutaj księża 20 lat służą Panu Bogu, ale prawda jest taka, że przez te 20 lat Pan Bóg służy wam i jest w tej posłudze absolutnie wierny. Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeb odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! Nie jesteśmy od niczego innego jak od tego, by być pośrednikami pomiędzy Duchem, a ludźmi! – podkreślił kaznodzieja.

- W rocznicę święceń musimy robić rachunek sumienia nie tylko z tego, czy nasze życie jest – czy w ogóle jest – służbą, ale z tego, czy jest służbą wobec ducha. Na ile nasze receptory wiary mamy nastawione na Niego, a na ile jesteśmy przywiązani do form, sposobów, które nam się wydają słuszne – schematów działania. Czy widać nowość Ducha w naszym działaniu, czy nie widać? Czy ta nasza posługa w Kościele ma ten walor świeżości, nowości, inwencji – nie mogę dotrzeć do ludzi, to szukam nowego sposobu - czy nie? – pytał duchownych abp Grzegorz.

Kończąc homilię łódzki pasterz powiedział – lepiej w swoim życiu i w realizacji kapłaństwa oprzeć na Duchu niż na wszystkich swoich literalny interpretacjach – takich czy innych – praw! – zakończył.

Jubileusz 20 – lecia Święceń Kapłańskich obchodzą następujący kapłani:

 • ks. Piotr Borowiec – wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego
 • ks. Piotr Ciącio – wikariusz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach
 • ks. Jan Czekalski – proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi
 • ks. Tomasz Estkowski – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Świętej Trójcy w Budzynku i parafii św. Floriana w Domaniewie
 • ks. Robert Kaczmarek – wikariusz parafii pw. Opatrzności Bożej w Łodzi
 • ks. Marek Kostrzewa – wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi
 • ks. Mariusz Kuligowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bełchatowie
 • ks. Paweł Kutynia – proboszcz parafii pw. św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach
 • ks. Andrzej Mielczarek – wikariusz parafii pw. św. Anny w Łodzi
 • ks. Paweł Sobstel – kapelan szpitala oo. Bonifratrów w Łodzi
 • ks. Zenon Stochla - wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi
 • ks. Artur Trznadel - wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi
 • ks. Michał Tyszecki - wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim
 • ks. Piotr Urbaniak – wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku

 

Galeria zdjęć