Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2456
Gimnazjalna Arena Młodych 2019
Udostępnij

- Jezus tak zaczyna rozmowę z każdym człowiekiem: jesteś kimś, jesteś ważny, stać cię na dobro! – mówił do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych arcybiskup Grzegorz Ryś.

Blisko 6 tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Archidiecezji Łódzkiej uczestniczyło wydarzeniu ewangelizacyjnym „Arena Młodych”, które odbyło się dziś w łódzkiej Atlas Arenie.

zobacz także: Rozpoczęła się gimnazjalna Arena Młodych 2019

Wyjątkowym gościem dzisiejszego spotkania był znany łódzki kardiochirurg prof. Jacek Moll. Rozmowa z profesorem została poprzedzona trzema świadectwami młodych ludzi, którzy jako małe dzieci, byli pacjentami profesora. Następnie o pracy i wierze z łódzkim kardiochirurgiem rozmawiał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

- Czasem jest mi łatwo wierzyć w Pana Boga – patrząc na to na to jak człowiek jest zbudowany – jaka to jest wyjątkowa konstrukcja, której w żaden inny sposób nie dałoby się inaczej stworzyć. Rzeczywiście podziwiamy to dzieło Boże i przez to człowiek może być bardziej wierzący, natomiast z drugiej strony przychodzą wątpliwości – dlaczego ludzie chorują? Dlaczego nie są nieśmiertelni? Na początku bardzo się buntowałem: jak to Bóg, który jest dobrem, który nas stworzył, daje coś takiego jak choroba, jak nieszczęście – dlaczego tak jest? Ale doszedłem do wniosku – że tak musiało być. Bo gdyby człowiek nie widział, że są osoby chore, to sam nie doceniłby tego, że jest zdrowy i tego, że sam może zachorować – wówczas nie miał by się czego bać. To dzieło Boże ma specjalny cel. – mówił profesor.

zobacz także: 50 dziennikarzy na Arenie Młodych

Każdy z młodych uczestników w czasie dzisiejszego rekolekcyjnego spotkania nauczył się mierzyć swoje tętno oraz na przygotowanym wcześniej wykresie pracy serca, wypisał te momenty swojego życia, które były wzniesieniem się do Boga i odejściem od Niego.

Następnie odbyła się uroczysta procesja z ewangeliarzem, który wwiozła na wózku inwalidzkim Marta Załęska – studentka pedagogiki Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi.

zobacz także:400 wolontariuszy na Arenie Młodych

Po odczytaniu ewangelii o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, słowo do zgromadzonych skierował metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Jezus mówi do Samarytanki – daj mi się napić! Chce jej powiedzieć – ty masz w sobie coś takiego, czego ja potrzebuję! Jesteś dla mnie ważna. Masz w sobie coś, masz w sobie dobro i potrafisz się tym podzielić. Tak postępujecie z kimś, kogo naprawdę szanujecie, kogo cenicie. Jak wam na kimś zależy, to zawsze zobaczycie w nim coś dobrego. Jedną z oznak, że tobie na kimś nie zależy, jest ciągłe mówienie: „aleś jest dziad skończony!” Jezus zaczyna od tego : w tobie jest coś ważnego!  (…) Jezus zawsze potrafi uszanować człowieka. Jezus zawsze potrafi zobaczyć to, co jest dobre. Zawsze zobaczy w nim potencjał! Jesteś ważny! Jesteś kimś, a świat byłby biedny, gdyby cię nie było! – mówił łódzki pasterz.

W dalszej części spotkania miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą wstawienniczą oraz możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

zobacz także: Wyjątkowy pierścień! – pamiątka Areny Młodych 2019

Każdy z uczestników Areny Młodych otrzymał na pamiątkę pierścień, który ma im przypominać o Jezusie, który przeszedł przez śmierć do Zmartwychwstania.

Pierwszy dzień Areny Młodych zakończyła modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Udostępnij
Galeria zdjęć