Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 8456
Abp Ryś: To Duch uruchamia nas, byśmy kręcili się wokół Jezusa, a nie wokół siebie!
Udostępnij

- To Prawica Boga, to Duch Święty uzdalnia nas do tego, abyśmy odkryli, że Jezus jest w jedności, a nie w podziałach! Że Jezus jest Bogiem wiernym, miłosiernym, że jest przebaczeniem, jest współczuciem, nie jest okrucieństwem! To Duch uruchamia nas, byśmy kręcili się wokół Jezusa, a nie wokół siebie! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas inauguracji łódzkiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwem Słowa Bożego sprawowanym w niedzielę 14 stycznia o godz. 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim p.w. św. Mateusza w Łodzi, rozpoczął się w regionie łódzkim Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Hasłem tegorocznej ekumenicznej modlitwy są słowa z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj. 15,6).”

Podczas ekumenicznego spotkania w Kościele Luterańskim, Słowo Boże zwiastował ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Zwrócił on uwagę na to, że bardzo często każdy doświadcza swoistego egoizmu, który polega na tym, że  - każdemu dobrze we własnym domku. Mnie jest bardzo dobrze w domku rzymskokatolickim, luteranom nie najgorzej u nich w domu. Po kolei, każdemu dobrze u siebie, a Dom Boga leży w ruinie! – podkreślił arcybiskup!

- Chwała Bogu, że możemy dziś razem się modlić, że możemy wiele rzeczy wspólnie czynić. Że możemy odkrywać naszą jedność w chrzcie. Przez ile wieków broniliśmy swojej własnej tożsamości do granic karykatury, że lepiej nic nie robić, jeżeli mielibyśmy coś robić wspólnie! – zauważył kaznodzieja.

Metropolita łódzki przywołało Raniero Cantalamessę - kaznodzieję domu papieskiego, który mówił o Przewrocie Kopernikańskim, który miał miejsce, który powinien mieć miejsce w Kościele. - My bardzo często chcemy, aby wszystko kręciło się wokół mnie! Niech się wszystko kręci wokół mnie, a jak nie wokół mnie, to chociaż wokół nas! A jak nie wokół mnie i wokół nas, to może, wokół mojego Kościoła. A jak nie wokół mojego Kościoła, to wokół mojego narodu, niech się wszystko kręci! Wszystko niech się kręci wokół mnie łącznie z Panem Bogiem! Pan Bóg musi chronić wszystkie moje interesy, wszystko na czym mi zależy, Bóg musi chronić! A Przewrót Kopernikański, którego Duch Święty w nas dokonuje polega na tym, że wszystko ma się kręcić wokół Jezusa Chrystusa! Chcemy nie tylko mówić, ale przeżyć, że Jezus jest Panem! Wtedy to Ramię Boga jest mocne, kiedy mnie puszcza w ten ruch. To jest moc Ducha Świętego, który puszcza mnie w ten ruch, abym się kręcił wokół Jezusa Chrystusa! To Ramię Boga porusza nasze Kościoły, aby się kręciły wokół Jezusa Chrystusa, a nie wokół siebie samych. To jest moc Ducha Świętego! Wówczas przestaniemy się patrzeć na samych siebie, na swoje przeciwności, swoje lęki. Wówczas towarzyszyć będzie nam jedno pytanie: gdzie jest Jezus? Gdzie Go mogę spotkać? Gdzie Mu mogę posłużyć? Gdzie Go mogę przyjąć? Wówczas Duch Święty otwiera nam oczy i uszy, i zupełnie inaczej czytamy Słowo Boga! – zakończył metropolita łódzki.

Choć Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpoczyna się w Kościele Powszechnym dopiero 18 stycznia, to w Łodzi zaczyna się on cztery dni wcześniej. Wynika to z zaangażowania tutejszych wspólnot kościelnych, które chcą wspólnie gromadzić się, aby słuchać Słowa Bożego i modlić się o jedność.

Kolejne nabożeństwa w tygodniu ekumenicznym  odbywać się będą wg następującego porządku:

15 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Polskokatolicki w Łodzi, ul. Limanowskiego 60
16 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Starokatolicki Mariawitów w Łodzi, ul Franciszkańska 27
17 stycznia, godz. 17.30 – Dzień Judaizmu – Modlitewne spotkanie na placu po dawnej „Wielkiej Synagodze” w Łodzi, skrzyżowanie ul. Al. Kościuszki i ul. Zielonej
18 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Chrześcijan Baptystów w Łodzi, ul. Nawrot 37
19 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Łodzi, ul. WiN 2a
20 stycznia, godz. 17.00 – Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Łodzi /katedra/, ul. Kilińskiego 56\
21 stycznia, godz. 19.00 – Kościół Rzymskokatolicki- Archikatedra, ul. Piotrkowska 265
22 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37
23 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pabianicach, ul. Zamkowa 8
24 stycznia, godz. 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki w Zgierzu, par. MB Dobrej Rady, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5
25 stycznia, godz. 18.00 – Kaplica wspólnoty „Chemin Neuf” w Łodzi, ul. Jaracza 11

zobacz także: Modlitwa o jedność Kościoła Chrystusowego w Kościele Łódzkim – zapowiedź

Udostępnij
Galeria zdjęć