Autor:
Wyświetleń: 1022
Trzeci etap archidiecezjalnych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski - Święto Eucharystii 2016
Udostępnij

Obchody Archidiecezjalnego Święta Eucharystii rozpoczęły się procesją z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi na plac Katedralny im. św. Jana Pawła II. W procesji wzięły udział delegacje z różnych parafii archidiecezji łódzkiej oraz księża i siostry zakonne ze gromadzeń, jakie posługują w Łodzi. Feretron z Najświętszym Sakramentem na swych ramionach, podobnie jak w latach ubiegłych, ponieśli tegoroczni księża neoprezbiterzy.

Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza Święta. W uroczystości w sposób szczególny wzięły udział tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, nawiązujące swą obecnością do tego, że podczas swojej wizyty w Łodzi Papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom.

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski witając zebranych podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to okazja, by dziękować Bogu za dar Chrztu dla nas i dla naszej Ojczyzny. To również okazja do oddania szczególnej czci księżnej Dobrawie, która jest swoistą Matką Chrzestną Polskiego Narodu. Metropolita Łódzki przypomniał również jak bardzo historia naszego kraju oparta jest na chrześcijańskich korzeniach.

„W roczniku kapitulnym krakowskim dawnym prowadzonym przy katedrze wawelskiej już od XI w. znajdujemy dwa niezwykle cenne zapisy odnoszące się do samych początków Państwa Polskiego. Pierwszy z nich brzmi: w roku 965 Dąbrówka przybyła do Mieszka. Natomiast drugi zapis odnosi się do wydarzenia jakie miało miejsce rok później: w roku 966 Mieszko książę Polski przyjmuje Chrzest”- mówił Ksiądz Arcybiskup Jędraszewski. I dodał, że obydwa te zapisy wskazują na wybitną rolę księżnej Dobrawy w tworzeniu się Narodu i Państwa Polskiego, których elementem scalającym od samego początku było chrześcijaństwo. Nie bez przyczyny Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ją Matką Chrzestną Polskiego Narodu.

„Dzisiaj księżną Dobrawę w sposób szczególny przybliża nam obecność Jego Eminencji Księdza Kardynała Dominika Jaroslava Duki, Arcybiskupa Metropolity Pragi i Prymasa Czech”- powiedział Metropolita Łódzki uroczyście witając Księdza Kardynała.

Podczas Mszy Świętej Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił Sakramentu Chrztu Weronice. Był to jednocześnie symbol i przypomnienie wszystkim czym ten sakrament tak na prawdę jest. Specjalnie na tę okazję sprowadzono prawdopodobnie najstarszą w Archidiecezji Łódzkiej kamienną chrzcielnicę w stylu gotyckim, pochodzącą z pocz. XVI w., która została przywieziona z kościoła św. Mateusza w Pabianicach.

Homilię w języku polskim wygłosił Ksiądz Kardynał Dominik Jaroslav Duka. W słowie skierowanym do wiernych Prymas Czech postanowił zatrzymać się nad tym, co dla nas oznacza Chrzest. „ Tak jak nie wolno przeoczyć obrazu Boga w Trójcy, tak trzeba zatrzymać się nad trojakim wymiarem Chrztu” – mówił Ksiądz Kardynał. I dalej omówił Chrzest w wymiarze soteriologicznym, czyli zbawczym, chrystologicznym, gdzie Jezus przez Chrzest daje nam wyzwolenia i odkupienie win i eklezjologicznym, który tworzy z nas ochrzczonych wspólnotę Ludu Bożego. Kościół to wspólnota ludzi wolnych i miłujących się nawzajem- mówił Metropolita Pragi.

„To świadectwo o Kościele przynoszą całe dzieje waszej Ojczyzny. To właśnie Kościół zachował język i tożsamość narodową . To Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciwko okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno dzięki trzem powstaniom w XIX w., jak i walce o powrót wolności i suwerenności Polski, która stała się programem nowenny przed Millenium Chrztu Polski, ogłoszonej przez niezapomnianego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także dzięki trosce o solidarność, której ojcem był Święty Jan Paweł II, wywalczono dla Środkowej i Wschodniej Europy wolność religijną, polityczną, ekonomiczną i kulturową”- mówił Kardynał Duka.

Prymas Czech podkreślił, że jego dzisiejsza obecność jest wyrazem wdzięczności za historię naszego Narodu i jednocześnie zapewnieniem, że te wydarzenia z przeszłości nigdy nie zostaną wymazane z pamięci ludzkich serc. Stąd stojące przed nami wyzwania, aby tak wychowywać młode pokolenia, aby umiały kochać człowieka, a Boga przyjmowały w prawdzie i z odwagą- mówił Ksiądz Kardynał.

Jako pamiątkę łódzkich uroczystości związanych z rocznicą Chrztu Polski delegacja każdej parafii, otrzymała metalowy krzyż z emblematami chrzcielnymi nawiązującymi do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pamiątkowe krzyże na zakończenie Mszy Świętej pobłogosławił i poświęcił Ksiądz Kardynał Dominik Duka, Metropolita Pragi i Prymas Czech.

Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za przybycie i poprosił wszystkich zebranych o poparcie dwóch obywatelskich inicjatyw: o obronie życia i o ograniczenie handlu w Niedzielę. W obydwu tych inicjatywach poparł go w swoim wystąpieniu Biskup Jan Cieślar biskup diecezji warszawskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.

Udostępnij
Galeria zdjęć