Archidiecezja łódzka obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpocznie trzy tygodnie wcześniej niż reszta naszego Kraju, jest to związane z połączeniem tej uroczystości z 500-leciem obecności wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. W innych diecezjach Polski rozpoczną się one bowiem w sobotę 28 listopada nieszporami 1. Niedzieli Adwentu, natomiast u nas już w niedzielę 8 listopada w Łasku.Uroczystościom przewodniczyć będzie Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, do niedawna Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, który przybędzie do nas jako specjalny wysłannik, czyli Legat, Ojca Świętego Franciszka.
W ten sposób Łask będzie pierwszą stacją archidiecezji łódzkiej w obchodach 1050.Uroczystości w Łasku 8 listopada odnoszą się także do 500. rocznicy obecności Cudownego Wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. Obraz ten jest najcenniejszym darem Prymasa Jana Łaskiego dla łaskiej kolegiaty. To pochodząca z końca XV w. alabastrowa płaskorzeźba wykonana w kształcie tonda, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem. Wykonana została prawdopodobnie w warsztacie florenckiego artysty Andrea delia Robbia.
Fundator kolegiaty przywiózł ją z Rzymu w październiku 1515 r. Otrzymał ten wizerunek od papieża Leona X. Od samego niemal początku wizerunek matki Bożej z Dzieciątkiem ściągał wielkie rzesze pielgrzymów nie tylko z rozległej metropolii gnieźnieńskiej, ale także z południowo - wschodnich kresów Rzeczypospolitej. Zgodnie z relacją arcybiskupa Władysława Łubieńskiego w 1729 r. w odpuście Nawiedzenia NMP uczestniczyło 29 tyś. pątników. W samym Łasku mieszkało wówczas zaledwie tysiąc mieszkańców. Przypuszczać należy, że rozwinięty w tym regionie Rzeczypospolitej kult maryjny przyczynił się w niemałej mierze do obrony tego obszaru przed krzewieniem się religijnych nowinek.
W pielgrzymce do Łasku uczestniczyć będą reprezentanci wszystkich parafii Archidiecezji Łódzkiej, którzy na zakończenie uroczystości odbiorą jubileuszową świecę chrzcielną.