Autor:
Wyświetleń: 792
Obłóczyny i lektorat w konstantynowskiej świątyni
Udostępnij

Uroczystościom przewodniczył ks. bp Adam Lepa, zaś mszę świętą koncelebrowali Rektor WSD ks. prał. Janusz Lewandowicz wraz z księżmi prefektami i kapłanami parafii rodzinnych seminarzystów oraz zaprzyjaźnionymi księżmi. W kościele nie zabrakło także rodzin i przyjaciół nowo obłóczonych alumnów. Podczas uroczystej Eucharystii oprawę muzyczną zapewniła schola Wyższego Seminarium Duchownego pod kierownictwem ks. prał. Grzegorza Kopytowskiego.

W homilii ks. bp Adam przestrzegł młodych kleryków przed pokusą bycia kimś ważniejszym od innych. „O to sprzeczali się pomiędzy sobą uczniowie Chrystusa, którzy nie rozumieli jego misji, nie widzieli zjawisk, problemów i prawd” – mówił główny celebrans liturgii. W kolejnych słowach nawiązał do wszechobecnego „wyścigu szczurów”, który określił jako „niekontrolowane, bezmyślne dążenie do szczęścia”.

„Kultura masowa oddziałuje negatywnie na człowieka, rozbudza w nim namiętności, wycisza intelekt, zatrzymuje wewnętrzny rozwój (…) Uważajmy, byśmy sami nie ulegali tym pokusom i namiętnościom. Ważne jest to dziś, w dniu przyjęcia sutanny przez kleryków, którzy występują w imieniu Chrystusa, mają być jego świadkami i żyć w zgodzie z jego wolą” – kontynuował ks. bp Adam. Przypomniał on także jak ważny jest urząd lektora, który dziś przyjęli dwaj alumni. „Lektor to osoba odpowiedzialna za Słowo. Ma myśleć o Słowie, które przekazuje innym, ma to Słowo rozumieć i mieć własne refleksje na jego temat” – wyjaśniał biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. „Módlmy się w intencji nowo obłóczonych kleryków i nowo ustanowionych lektorów, aby byli sobą, by nie ulegali pokusom dzisiejszego świata i by byli znakami sprzeciwu wobec kultury masowej” – zakończył celebrans.

Tradycyjne przywdziane stroju duchownego poprzedziło odcięcie krawatów każdemu z kleryków przez starszych kolegów kursowych, którzy także pomogli założyć każdemu nowo obłóczonemu klerykowi sutannę i składali pierwsze gratulacje.

Na zakończenie ceremonii seminarzyści wyrazili swoje podziękowanie kapłanom za dar modlitwy oraz rodzicom i rodzinom za dar wychowania i przykład chrześcijańskiego życia. Słowa szczególnej wdzięczności zostały skierowane pod adresem gospodarza uroczystości, ks. kan. Mariana Bańbuły, proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim.

Klerycy przygotowywali się do obrzędu obłóczyn podczas kilkudniowych rekolekcji, którym przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Udostępnij