Autor: Paulina Dębiec
Wyświetleń: 779
Wierni parafii w Tomaszowie Maz. i w Wolborzu pielgrzymowali do sanktuariów Francji
Udostępnij

Już kolejny raz Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Parafia św. Mikołaja w Wolborzu połączyły swoje siły organizując niezapomniane „rekolekcje w drodze”, czyli pielgrzymkę, której tym razem celem była Francja…Grupa 55 pątników pod opieką swoich duszpasterzy – ks. Łukasza Bisia oraz ks. Piotra Kałuszki niezapomniany wyjazd rozpoczęła od stolicy Czech – Pragi, gdzie nie mogło obyć się bez spaceru sławnym Mostem Karola, dalej – Rynkiem Staromiejskim, zaś wieczorną Eucharystię celebrowano w tamtejszym Sanktuarium Karmelitańskim z miejscem kultu Dzieciątka Jezus (zwanego też Praskim).

Kolejnego dnia pielgrzymki zarządzono postój w Reims – katedrze koronacyjnej francuskich królów, miejscu ściśle związany z życiem św. Joanny D’Arc. Dzień trzeci tomaszowsko – wolborskiej pielgrzymki to całodzienne zwiedzanie malowniczej stolicy Francji – Paryża, a w nim Wyspy La Cite z Katedrą Notre – Dame, Pałacu Sprawiedliwości, spacer Dzielnicą Łacińską, nawiedzenie Sanktuarium Cudownego Medalika, dalszy spacer do Łuku Triumfalnego, Pól Elizejskich, podziwianie najsławniejszej z wież – Wieży Eiffla, a także wzgórz Montmarte z górującą nad miastem Bazyliką Sacre Coeur. Bez wątpienia jeden dzień to stanowczo za mało, by w pełni nacieszyć się urokiem Francji, dlatego też już następnego dnia grupa wyruszyła do zamku w Chambord, dalej zaś – do kolejnego z zamków – tym razem było to malownicze Chenonceau…

Pielgrzymując do Francji nie sposób nie nawiedzić także Tours miasta patrona opisywanego kraju – św. Marcina – postaci pełnej miłosierdzia i oddania. Najważniejszym śladem po w/w świętym jest bez wątpienia Bazylika św. Marcina, w której też znajduje się grób św. Marcina wraz z jego relikwiami. Kolejnego dnia pątnicy zwiedzili Grotę Masabielską, Bazylikę w Lourdes (Górną, Różańcową, a także Piusa X), nawiedzili dom rodzinny św. Bernadetty, zaś wieczorem wzięli udział w Procesji Światła. Dzień 7 to przejazd do Awinion „miasta papieży”, gdzie była okazja do spaceru mostem Saint Benezet, nawiedzenia katedry Notre – Damedes – Doms, Pałacu Papieskiego, a także nacieszenia oczu i serca widokiem tutejszej, malowniczej starówki.

Za dalszy punkt pielgrzymki obrano Marsylię wraz z górującą nad miastem Bazyliką Notre – Dame – de la Garde (jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych w mieście) oraz La Salette – Sanktuarium Płaczącej Madonny, położonego na wysokości 1800 m n.p.m. w przepięknej alpejskiej scenerii, gdzie też nasi pątnicy uczestniczyli w wieczornym nabożeństwie. Wielkie wrażenie na wszystkich uczestnikach pielgrzymki bez wątpienia wywarł dalszy punkt wyprawy – pobyt w Ars – mieście ściśle związanym z posługą kapłańską „biednego proboszcza” czyli św. Jana Marii Vianney’a. Kościół, konfesjonał (w którym kapłan spowiadał ponad 17 godzin dziennie), kaplica serca, w której znajduje się relikwiarz z sercem świętego proboszcza, plebania niezmieniona od jego czasów, pomnik upamiętniający spotkanie z małym pastuszkiem, a przede wszystkim Eucharystia sprawowana w tak wyjątkowym, cennym miejscu już na zawsze pozostaną w sercach i wspomnieniach…

Tym oto sposobem docieramy do ostatniego miejsca tomaszowsko – wolborskich "rekolekcji w drodze" – Altotting, do Sanktuarium Maryjnego, gdzie czci się słynną Czarną Madonnę, zaś dodatkowym urokiem miasteczka okazała się być tamtejsza rotunda oraz szopka z ruchomymi figurkami. Pełni duchowych, jak i podróżniczych wrażeń pielgrzymi już planują kolejną wyprawę – tym razem za cel obierają sobie Maltę bogatą w ślady działalności i posługi św. Pawła. Omadlamy powodzenie w realizacji owych planów!

Udostępnij