Autor: Archidiecezja Łódzka
Bp Jarecki o encyklice "Fratelli tutti"

Podczas 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Łodzi w październiku została zaprezentowana nowa encyklika Papieża Franciszka "Fratelli tutti". Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Ksiądz Biskup Piotr Jarecki, a także ks. prof. Piotr Mazurkiewicz dokonali analizy najnowszej encykliki.

Ks. Bp Piotr Jarecki podkreślił fakt, że z trzech encyklik papieża Franciszka, dwie mają charakter społeczny, zaś temat „Fratelli tutti” określił jako globalny wymiar miłości chrześcijańskiej. Zaznaczył, iż pandemia COVID 19 stała się kontekstem, w którym pisany był dokument – ukazujący mroki współczesnego świata i zachęcający do przejście od podziału na „my-wy” do „my”, inspirujący do budowania braterstwa i przyjaźni społecznej.

Bp Jarecki wskazał, że Autor podkreśla rolę dialogu, jako drogi budowania braterstwa i przyjaźni społecznej, wprowadza za Benedyktem XVI pojęcia logiki daru, logiki bezinteresowności, zwraca uwagę na rolę solidarności – poprzez służbę, zachęca do przebaczenia i pojednania, a jednocześnie pielęgnowania pamięci i wyrzeczenie się zemsty, podkreśla rolę praw człowieka, w tym migrantów i zachęca do przejścia od konfliktu do pokoju. Zawiera także stanowcze „nie” dla wojny, „nie” dla kary śmierci i „nie” dla kary absolutnego dożywocia.

ZOBACZ TAKŻE: OPUBLIKOWANO ENCYKLIKĘ OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA “FRATELLI TUTTI” – O BRATERSTWIE I PRZYJAŹNI SPOŁECZNEJ