Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: poranione Serce Jezusa rodzi w nas wiarę, która ma formę Miłości!
14:15 | 28.04.2019 | Wyświetleń: 1084 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Widzimy Jezusa poranionego dla nas. Widzimy Jego Serce, jak je pokazuje w tym obrazie Bożego Miłosierdzia. Widzimy Jego Serce, a to w nas rodzi taką wiarę, która ma formę Miłości, komunii, głębokiej i pięknej relacji z Jezusem! To widzenie jest potrzebne ludziom, by mogli wierzyć! – tłumaczył abp Ryś.

Niedziela Miłosierdzia Bożego, to od kilku lat Święto Patronalne Caritas Polska, z tej okazji w łódzkiej bazylice archikatedralnej Mszy Świętej przewodniczył metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Wraz z łódzkim pasterzem liturgię celebrowali ks. Andrzej Partyka i ks. Sebastian Krawczyk – odpowiedzialni za łódzką Caritas.

O paradoksie dzisiejszego Słowa Bożego, jakim jest z jednej strony błogosławieństwo dla tych, którzy nie widzieli, a uwierzyli, a z drugiej ukazanie wiary, która rodzi się z tego, co się widzi – mówił w swoim słowie do pracowników i wolontariuszy łódzkiej Caritas oraz wiernych zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii łódzki pasterz.

– Świadectwo to jest Słowo Boże pokazane życiem! Więc jak Jezus przychodzi do Wieczernika, to pokazuje ręce i serce. Bo pewnie najważniejsze słowo, które musi być pokazane, to jest słowo o miłości. Jak słyszysz o miłości, to chcesz zobaczyć, kto mówi i czy na pewno widać z jego życia to, o czym mówi. Jak Jezus mówi o swojej miłości, jak mówi o wybaczeniu, jak mówi o pokoju dla ludzi grzesznych, to pokazuje rany i nie mamy ani cienia wątpliwości co do tego, że nas kocha! Bo patrzymy na Jego rany, bo patrzymy na Jego serce i wtedy wiemy o co chodzi w słowie Miłość i wiemy o co chodzi w słowie Miłosierdzie. – podkreślił arcybiskup.

Kaznodzieja zwrócił uwagę słuchaczy na to, że – wiara to nie jest tylko przyjąć rozumowo, że Jezus wyszedł z grobu, tylko wiara to znaczy wejść z Nim w relację miłości. Próbować odpowiedzieć miłością na Miłość. Powiedzieć Pan mój i Bóg mój! – zaznaczył celebrans.

Patronem łódzkiej Caritas powołanej do istnienia przez biskupa Wincentego Tymienieckiego w 1932 roku jest błogosławiony o. Rafał Chyliński franciszkanin z łódzkich Łagiewnik. Wśród mieszkańców Łodzi zasłynął on jako ojciec i opiekun ubogich, którym poświęcił całe swoje życie.

Łódzka Caritas prowadzi wiele dzieł charytatywnych na terenie Łodzi jak i całej archidiecezji. Wśród nich należy wyróżnić: punkt pomocy charytatywnej, domy dziennego pobytu, świetlice specjalistyczne, ośrodek aktywizacji zawodowej, zakład aktywizacji zawodowej, biuro wolontariatu, hospicjum domowe, poradnię medycyny paliatywnej, a także dwa ośrodki: rehabilitacyjno wypoczynkowy w Drzewocinach oraz wypoczynkowy w  Łasku-Kolumnie.