Autor:
Studium Duchowości Chrześcijańskiej po raz 15.

"Udział w zajęciach Studium ma charakter katechezy osób dorosłych pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu teologii życia wewnętrznego" - tłumaczy dyrektor Studium, ks. Marek Kaczmarek. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, niezależnie od wykształcenia i wieku. "Dbamy nie tylko o rozwój intelektualny, ale także modlitewny" - dodaje ks. Kaczmarek. Dlatego wszystkim zajęciom towarzyszy modlitwa - msza święta, koronka do miłosierdzia Bożego czy różaniec.

Jak tłumaczy ks. Kaczmarek, założyciel Studium, od początku było ono adresowane do ludzi, którzy są spragnieni wiedzy o Bogu, Kościele i modlitwie. "Tematyka zajęć była różnorodna, ale zawsze mieściła się w przedziale teologii duchowości. Była mowa o wielkich mistykach, sposobach medytacji, modlitwie, ćwiczeniach duchownych, rekolekcjach ignacjańskich, rozeznawaniu duchowym, walce duchowej czy ojcach pustyni" - wspomina kapłan.
"Mimo, że nazwa brzmi dostojnie, troszkę uniwersytecko, to przekazuje słuchaczom wiedzę bardziej popularno-naukową. Nie są to wykłady ściśle akademickie, trudne, ciężkie, monotonne. W formie prelekcji ukazują cały skarbiec i bogactwo życia duchowego Kościoła Chrystusowego" - podkreśla ks. Kaczmarek.
W tym roku wykładowcy zajmą się tematyką liturgii ("Liturgia sercem Kościoła", ks. Marek Kaczmarek), historii duchowości (ks. Grzegorz Korczak), wiary w ujęciu papieża Benedykta XVI (ks. Marek Marczak), rozeznawania duchowego ("Rozeznawanie duchowe według Ojców Pustyni", ks. Przemysław Szewczyk) i adhortacją "Verbum Domini" (o. Sebastian Walak CP).
Tegoroczna edycja organizowana jest wspólnie z Katolicką Szkołą Kontemplacji i Ewangelizacji „Dzieci Światłości”. Spotkania odbywać się będą w pierwszy i trzeci piątek miesiąca, w godz. 17.00-20.00 w dolnym kościele par. Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 27).