Autor:
Wyświetleń: 573
Warszawa: konferencja „Papież wolności” – w Sejmie i pałacu arcybiskupim
Udostępnij

Konferencja organizowana jest dokładnie w 30. rocznicę rozpoczęcia pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie oraz w 20. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce i Europie.

Na początku konferencji, o godz. 9.00, słowa powitania skierują w Sejmie patroni spotkania: metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Następnie odbędzie się prezentacja wyników programu badań społecznych Centrum Myśli Jana Pawła II nt. „30 lat lekcji wolności – Polacy wobec dziedzictwa Jana Pawła II”. W tej części konferencji wystąpi grono polskich socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Krzysztof Koseła, dr Tomasz Żukowski i dr Mikołaj Jasiński oraz dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Polskiej Akademii Nauk.

Wykład „Katolicyzm w Polsce jako siła budująca społeczeństwo i wzmacniająca jednostkę” wygłosi dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej dr hab. Mirosława Grabowska. Natomiast prof. José Casanova z Georgetown University w Waszyngtonie mówić będzie nt. „Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat”.

Sejmową część spotkania zakończy dyskusja, którą poprowadzi dr Piotr Dardziński, szef Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Drugą część konferencji „Papież wolności”, która odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpocznie wykład prof. Giovanniego Barberiniego z Uniwersytetu w Perugii. Mówić on będzie o „Zakresie zmian wywołanych przez I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej”.

O przełomowym znaczeniu I pielgrzymki Ojca Świętego i jej znaczenie w dziejach naszego kraju mówić będą prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk) i prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński).

Następnie na pytanie „W jakim sensie można mówić o działaniu Opatrzności poprzez I pielgrzymkę papieża do Polski?” spróbuje odpowiedzieć o. prof. Jacek Salij OP z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dyskusję w uczestnikami tej części konferencji poprowadzi dr Paweł Skibiński, dyrektor Centrum Opatrzności Bożej.

Ok. godz. 17.00 konferencję „Papież wolności” podsumuje metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Udostępnij