Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1420 r. (abp gnieźnieński Mikołaj herbu Trąba)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy w 1712 r. Powiększono kościół i dobudowano wieżę w 1812 r.; murowaną kaplicę dobudowano w 1880 r. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, trójnawowy. Nawa główna oddzielona od bocznych czterema parami kolumn. Budowę zakończono w 1872 r.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny barokowy z początku XVIII w. z rzeźbami św. Apostołów Piotra i Pawła. W ołtarzu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem z podobizną św. Mikołaja. W 1888 r. zakupiono dwa ołtarze boczne: Przemienienia Pańskiego oraz św. Walentego. W 1880 r. dobudowano kaplicę murowaną, w której znajduje się ołtarz barokowy z 1640 r. z rzeźbami św. Kazimierza i św. Wojciecha oraz obrazem Najśw. Serca Jezusa. Ołtarz ten w 1998 r. poddany został w Toruniu gruntownej renowacji. Organy w stylu klasycystycznym.
W bocznym ołtarzu (lewa strona) znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej, pochodzący z pierwszej połowy XVIII w. W kościele znajduje się chrzcielnica barokowa, ławka-konfesjonał z obrazem św. Szymona z drugiej połowy XVIII w., 2 feretrony z obrazami Przemieniania Pańskiego i Niepokalanego Poczęcia NMP, ludowa figura św. Jana Nepomucena, krzyż barokowy (rzeźba) przy kropielnicy, podstawa pod paschał – barokowa.
Po prawej stronie kościoła (od głównego wejścia) stoi dzwonnica z 3 dzwonami. Dzwonnica przebudowana ok. 1954 r. W 2004 r. postawiono kapliczkę ku czci św. Franciszka z Asyżu, zwieńczoną krzyżem franciszkańskim.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Alfonsów – 1,5 km, Apolonia – 2, Chorzeszów – 6, Dziektarzew – 2, Hipolitów – 7, Jakubów – 8, Janowice – 5, Jesionna – 7, Józefów – 4, Julianów – 6, Kolonia Mikołajewska – 1,5, Legendzin – 4, Ludowinka – 4, Magdalenów – 2, Mikołajewice, wieś kościelna, Pelagia –7, Prusinowice – 7, Prusinowiczki – 5, Stanisławów – 8, Teodorów – 3, Włodzimierz – 3, Włodzimierzyk – 4, Wodzierady – 3,5, Wygoda Mikołajewska – 1, Wygoda Zalewska – 2, Wysieradz – 8, Zalew – od 2 do 3, Żytowice – 8