Archidieczja Łódzka

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Srebrnej

Proboszcz: ks. Roman Piwowarczyk
Telefon: 42 211-11-99, 505-163-362
Adres: ul. Kościelna 9 95-050 Konstantynów Łódzki (Srebrna)
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 10 II 1974 r. (bp Józef Rozwadowski)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w 1887 r. wg projektu arch. Ignacego Markiewicza. Zaprojektowany w stylu neogotyckim z elementami neoromańskimi. Kościół orientowany o dwuspadowym dachu z przylegającymi dwiema zakrystiami. Fasada frontonu zwieńczona wieżyczką nakrytą stożkowym hełmem, w której jest zawieszona sygnaturka. Konsekracji kościoła dokonał w 1890 r. ówczesny arcybiskup warszawski Teofil Chościak Popiel. W 2004 r. została przeprowadzona rozbudowa kościoła wg projektu pracowni arch. Marciniak i Witaszek. Powiększono świątynię, wymieniono dach i odnowiono całe wnętrze, wybudowano nową dzwonnicę i odrestaurowano ogrodzenie kościoła. Pracę wykonała firma Varitex SA. Został także wybudowano nowy chór i przeprowadzono kapitalny remont organów.

Wyposażenie kościoła:
W ołtarzu neogotyckim z domieszką form neoromańskich centralnie umieszczony jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ozdobiony srebrnymi koronami. We wnękach nad wejściami do zakrystii są malowane na tynku obrazy ze św. Rochem i św. Izydorem. Okna zdobią współczesne, figuralne witraże. Na chórze znajdują się mechaniczne 3-głosowe organy bez pedału, zbudowane przez firmę – Krukowski i Syn z Piotrkowa (XIX w.). Wewnątrz pod ścianami ustawione są dwa rzędy ławek. Do zabytków stanowiących własność parafii należą: ołtarzowy krzyż drewniany o podstawie schodkowej z napisem: „X. Kalicki 1918 r.” i metalowym wizerunkiem Chrystusa; z XIX w. monstrancja metalowa, posrebrzana w kształcie promieniującej tarczy; kielich srebrny i puszka z pocz. XX w. Obraz Jezusa Miłosiernego : wierna kopia Jezusa Miłosiernego z Krakowa - Łagiewnik, Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Obraz św. O. Pio, Na metalowej konstrukcji obok kościoła są zawieszone 2 spiżowe dzwony odlane przez firmę Felczyńskich z Przemyśla, ufundowane przez parafian w 1968 r.

Ulice należące do parafii

Łódź – Bokserska, Brus, Cylla, Gałeckiego, Konstantynowska od nr 88, Kolarska – str. parz., Lontowa, Nowy Józefów, Prochowa, Smulska – str. nieparz., Stare Złotno – 1–35; Konstantynów – Armii Krajowej, Boczna, Cegielniana, Działkowa, Łódzka od nr 67 do końca, Łanowa, Nowa, Plantowa, Przygraniczna, Owocowa, Spółdzielcza, Warzywnicza